V Berlíne budú protestovať obete nútených adopcií z čias NDR

Honecker a Gorbačov Foto: TASR/AP

Berlín 18. apríla (TASR) - Za väčšie uznanie a odškodnenie budú dnes v nemeckej metropole Berlín protestovať obete nútených adopcií a presídľovania z čias bývalej Nemeckej demokratickej republiky (NDR). Informovala o tom agentúra DPA.

Obete násilných adopcií a presídľovania boli za čias NDR odoberané rodinám alebo presídľované zo svojich dedín na iné miesta v rámci štátu a teraz majú podľa organizátorov dnešného zhromaždenia pocit, že na nich nemecká vláda zabúda.

Demonštráciu, ktorá sa začne o 10.00 h pri Hodinách sveta na berlínskom Alexandrovom námestí, usporiadali organizácie Pomoc obetiam nútených adopcií v NDR a Jednota združení obetí komunistickej tyranie. Nemecká demokratická republika (NDR) bol oficiálny názov niekdajšej východnej časti rozdeleného Nemecka.

"Tí, ktorých postihli nútené adopcie a presídľovanie do východonemeckého pohraničia, doposiaľ nedostali adekvátne odškodné,"
uviedla organizátorka podujatia Katrin Behrová. Podľa jej odhadov sa násilné adopcie a presídľovanie dotklo približne 10.000 východonemeckých detí a ich rodičov.

"Je nemysliteľné, aby obete museli krivdy, ktorých sa na nich dopustil režim bývalej NDR, dokazovať samy len preto, že získať prístup k úradným dokumentom je veľmi náročné," uviedla Behrová, ktorá je sama jednou z obetí násilných adopcií. Svoje zážitky z detstva opísala v knihe nazvanej "Ukradnutá - Deň, keď mi NDR vzala matku".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.