Kadúc a Droba navrhujú obnoviť prednostné návštevy lekára za poplatok

Na snímke poslanec NR SR Juraj Droba, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 20. apríla (TASR) - Poslanci Národnej rady Miroslav Kadúc (OĽaNO) a Juraj Droba (SaS) by chceli opäť zaviesť možnosť prednostného objednávania u lekára za poplatok. Poplatky u lekárov dostali od začiatku apríla nové pravidlá, od júna sa tak spoplatnené prednostné vyšetrenie definitívne skončí. Opoziční zákonodarcovia chcú preto novelizovať zákon o rozsahu zdravotnej starostlivosti a umožniť prednostné objednávanie.

„Vyhraďme čas od 14.00 h ku koncu ordinačných hodín, počas ktorého sa za úhradu slovenský pacient môže objednať na konkrétny termín, pričom objednávanie mimo tento čas je bezplatné. Je to minimum, ktoré dnes možno urobiť, aby sme slovenského pacienta neobmedzovali, a aby sa s jeho zónou už aj tak minimálneho pohodlia nekšeftovalo," vysvetlil Kadúc.

Cieľom má byť napravenie chyby Smeru-SD. "Pri katastrofálnom stave slovenského zdravotníctva robia veci, ktoré ešte viac obmedzujú už aj tak minimálnu zónu komfortu pacienta," povedal Kadúc. Droba považuje zrušenie možnosti "časeniek" u lekára za kardinálnu hlúposť. "Naším návrhom sa pokúsime pracujúcim a vyťaženým ľuďom prinavrátiť túto možnosť aspoň v oklieštenej podobe," doplnil.

Podľa Drobu opätovné zavedenie inštitútu objednania na prednostné poskytnutie ambulantnej zdravotnej starostlivosti za úhradu zlepší situáciu slovenského pacienta. Pomôcť má aj ambulanciám s vykrývaním výpadkov príjmov od zdravotných poisťovní. Rozšírenie zoznamu zákonne vyberaných poplatkov má tiež eliminovať priestor pre prípadnú korupciu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.