Le Penová: Značku FN si začali všímať na oboch stranách Atlantiku

Na snímke francúzska politička a šéfka Národného frontu Marine Le Penová, archívne foto Foto: TASR/AP

New York/Paríž 22. apríla (TASR) - Šéfka francúzskeho Národného frontu (FN) Marine Le Penová v noci nadnes vyhlásila, že jej zaradenie do rebríčka 100 najvplyvnejších ľudí sveta magazínu Time je dôkazom, že "politická značka" jej strany púta pozornosť na oboch stranách Atlantiku.

Vyhlásila to v noci nadnes v interview pred slávnostnou galavečerou v New Yorku. Rebríček najvplyvnejších ľudí sveta vypracovaný redakciou Time zahŕňa známe osobnosti - od prezidenta USA Baracka Obamu cez nigérijskú spisovateľku Chimamandu Ngozi Adichieovú po televíznu hviezdu Kim Kardashian.

"Ľudia berú na vedomie politické otrasy, ktoré sa odohrávajú, veľkú politickú silu, ktorú tu dnes zastupujem, a (uvedomujú si), že zajtra môže zmeniť charakter rozhodnutia, ktoré sa prijímajú nielen vo Francúzsku, ale možno aj v Európe," povedala Le Penová.

Le Penová podľa francúzskych médií na galavečere odmietala hovoriť po anglicky. "Nie, nehovorím po anglicky, ja som Francúzka," uviedla. Vyhlásila, že patrí do tej veľkej skupiny Francúzov, ktorí po anglicky hovoria len veľmi málo. "V tomto som taká galská," vysvetlila.

Uznanie pre Le Penovú v podobe zaradenia do prestížneho rebríčka magazínu Time prišlo v čase, keď FN prechádza búrlivým obdobím. Marine Le Penová totiž nedávno vyzvala svojho otca Jeana-Marie Le Pena, ktorý bol zakladateľom FN, aby sa z politiky stiahol. Predchádzali tomu jeho už notoricky známe antisemitské výroky, ktoré by mohli ohroziť ambície Le Penovej získať po nedávno dosiahnutých volebných úspechoch na svoju stranu ešte viac pravicových voličov.

Obe najväčšie politické strany vo Francúzsku - socialisti aj konzervatívny Zväz za ľudové hnutie (UMP) - pritom upozorňujú na riziká spojené s FN, keby sa dostala k moci. FN je totiž ostro proti imigrácii i proti EÚ a bojuje proti "islamizácii" Francúzska.

Spor medzi Le Penom a jeho dcérou ešte len čaká na rozuzlenie: Le Pen síce podľahol tlaku a v záujme strany sa stiahol z boja o funkciu volebného lídra v jednom z volebných obvodov, ale ešte ho čaká konanie pred disciplinárnou komisiou, ktoré nariadila jeho dcéra a mnohí dlhoroční členovia FN s nimi nesúhlasia.

Marine Le Penová sa v noci nadnes v New Yorku odmietla vyjadriť, čo by ona sama považovala za adekvátny trest pre svojho otca, ale uviedla, že "strana už viac nemôže byť rukojemníkom názorov, ktoré sú osobné a protirečia politickej činnosti FN".

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.