Valls: Od januára sa vo Francúzsku podarilo zabrániť piatim útokom

Manuel Valls, archívne foto Foto: TASR/AP

Paríž 23. apríla (TASR) - Francúzska polícia od januára tohto roku prekazila päť útokov. Medzi nimi je aj odhalenie plánu útoku na návštevníkov katolíckeho kostola spred niekoľkých dní, uviedol dnes francúzsky premiér Manuel Valls vo vysielaní rozhlasovej stanice France Inter.

"Hrozba (útokov) nikdy nebola taká vysoká. Nikdy v našich dejinách sme nemuseli čeliť tomuto druhu terorizmu," vyhlásil Valls, pričom upozornil, že stovky francúzskych občanov sú momentálne v Sýrii, kde by sa mohli radikalizovať.

Valls sa pre France Inter vyjadril deň po tom, ako francúzske úrady oznámili zadržanie 24-ročného Alžírčana žijúceho v Paríži, ktorý je podozrivý z víkendovej vraždy mladej ženy a z prípravy plánu ozbrojeného útoku na najmenej jeden kostol.

Francúzsky premiér v stredu počas výjazdu na parížske predmestie Villejuif, kde malo dôjsť k útokom, uviedol, že ich terčom útoku mali byť "jeden alebo dva katolícke kostoly". Najnovší pripravovaný útok by bol podľa neho "útokom na jeden zo symbolov Francúzska, na jeho podstatu".

Valls ubezpečil, že vláda prijme opatrenia na posilnenie bezpečnosti "najcitlivejších miest". Na území Francúzska sa nachádza "výnimočné kresťanské dedičstvo (...), ktoré láka turistov a pútnikov". Katedrály i kostoly, ako aj pútnické miesta musia byť chránené, ale stále prístupné pre verejnosť.

Okrem toho francúzsky premiér vyslovil podporu všetkým kresťanom, ktorí teraz vo svete podstupujú ťažké skúšky. Narážal tým na zabíjanie a prenasledovanie kresťanov na Blízkom východe - najmä v oblastiach pod kontrolou extrémistickej organizácie Islamský štát (IS).

Útok na najmenej jeden katolícky kostol pripravoval 24-ročný Alžírčan, ktorého zadržali v nedeľu v Paríži po tom, ako sa náhodne postrelil a sám si privolal sanitku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.