ŠTEFANEC: EP dozerá na označovanie liekov, chce chrániť spotrebiteľov

Slovenský europoslanec Ivan Štefanec v Európskom parlamente Foto: Kabinet Ivana Štefanca

Brusel/Bratislava 23. apríla (TASR) - V oblasti liekovej politiky na Slovensku i v Európskej únii je dôležité, aby sa k spotrebiteľom dostávali len lieky so správnym označením a informáciami dôležitými pre ich užívateľov. V tomto svoju úlohu zohráva aj Európsky parlament, uviedol v rozhovore pre TASR europoslanec Ivan Štefanec (nezávislý).

Štefanec, ktorý je členom Výboru EP pre vnútorný trh a ochranu spotrebiteľov, v tejto súvislosti zdôraznil, že úlohou tohto výboru je snaha, aby spotrebitelia boli čo najlepšie informovaní o produktoch, ktoré kupujú.

"Staráme sa o čo najlepšie označovanie výrobkov, aby tam bolo uvedené všetko to, čo tam má byť," uviedol Štefanec a spresnil, že to platí aj pre lieky a medicínske produkty dostupné na európskom trhu.

Podľa jeho slov europarlament zdieľa všeobecný záujem, aby sa k ľuďom dostávali tie správne lieky, aby sa nimi zbytočne neplytvalo a aby boli čo najúčinnejšie využité. To úzko súvisí so všeobecným systémom fungovania systému zdravotníctva v každej krajine, ale europarlamentný výbor na ochranu spotrebiteľov tu zohráva úlohu akéhosi "strážneho psa" v snahe zaistiť, aby užívatelia liekov boli čo najlepšie informovaní o produktoch, ktoré kupujú.

Štefanec pripomenul, že čo sa týka zloženia liekov, za to je priamo zodpovedná Európska agentúra pre lieky (EMA) so sídlom v Londýne, s ktorou však EP pri označovaní liekov úzko spolupracuje.

"Je dôležité, aby ľudia dostali informácie, ktoré potrebujú, je dôležité, aby ľudia v každej členskej krajine mali rovnaké informácie - a tu je úloha Európskeho parlamentu, aby dozeral na to, že všetky pravidlá sú rovnako dodržiavané," vysvetlil poslanec.

Na otázku TASR, či zákonodarný zbor nejakým spôsobom sleduje dianie na sociálnych sieťach, kde pribúdajú kampane zamerané na bojkotovanie očkovania detí a ignorovanie "nátlaku farmakoloby", Štefanec zdôraznil, že v medicínskej oblasti je dôležité rešpektovať prísne vedecké poznatky a rozhodovať sa nie podľa pocitov, ale podľa faktov, analýz a poznatkov. Dodal, že v prípade potreby alebo nejasností majú europoslanci možnosť vyžiadať si prostredníctvom analytického centra EP potrebné analýzy a údaje a podľa toho sa správne rozhodovať.

Otázka obchodovania s liekmi podľa neho priamo súvisí so systémom financovania zdravotníctva, pričom v každej členskej krajine sú iné sumy za poistenie a za lieky. Pripomenul, že hoci rozdiely v úrovni rozvoja krajín sú prirodzené - čo sa týka aj rozdielov v cenách liekov -, sú jasné snahy na úrovni EÚ tieto rozdiely skôr znižovať ako zvyšovať, zaistiť vzájomné približovanie sa krajín.

"Rozumnou politikou sa to dá dosiahnuť. Je kľúčové, aby sme pokračovali v trende, že ľudia budú mať základné istoty, ktoré budú štandardizované vo všetkých krajinách, a cena liekov by potom bola rovnejšia ako doteraz," skonštatoval poslanec.

Tu podľa jeho slov môže spotrebiteľom pomôcť budovanie jednotného digitálneho trhu v EÚ. Už teraz je bežné, že ľudia si kupujú lieky cez internet: aj tu však treba byť obozretný.

"Na jednej strane potrebujeme odstrániť bariéry na spoločnom digitálnom trhu, na strane druhej potrebujeme zaviesť pravidlá, ktoré budú chrániť spotrebiteľa pred nekalými praktikami a nesprávnymi produktmi," pripomenul Štefanec. Dodal, že hlavne v oblasti liekov pri on-line nákupoch ide o "tenkú čiaru" v tom, čo si ľudia kupujú sami a v čom si pre istotu nechajú poradiť od lekárov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.