Vo Zvolene pripomína Ľudovíta Štúra pamätník v parku,nesúcom jeho meno

Ilustračné foto Zvolena. Foto: TASR - Michal Svítok

Bratislava 25. apríla (TASR) - Uprostred historického námestia vo Zvolene, ktoré z východnej a západnej strany lemujú meštianske domy, postavené v časovom rozpätí 15.-19. storočia, je Park Ľudovíta Štúra. Je pomenovaný na pamiatku nášho národného buditeľa, básnika, novinára, jazykovedca a revolucionára, ktorý mesto a tým vlastne celý slovenský národ reprezentoval ako poslanec na uhorskom sneme v rokoch 1847-1848.

Uprostred parku, skoro oproti domu, v ktorom zasadala mestská rada Zvolena, ktorá Ľudovíta Štúra 30. októbra 1847 zvolila za poslanca, je jeho pamätník. Na mohutnom betónovom podstavci je Štúrova busta v niekoľkonásobnej životnej veľkosti. Je obrátená tvárou k Zvolenskému zámku. Na podstavci sú kaligrafickým písmom z bronzu osadené Štúrove základné životopisné údaje v tomto riadkovom členení: „Ľudovít Štúr/ poslanec/ mesta Zvolena na/ sneme uhor/ skom vr 1847-48.“ Pamätník je dielom akademického sochára Jána Kulicha, autorom architektonického výrazu je Ing. arch. Ján Lacko. Pamätník bol odhalený v roku 1965.

Tento monumentálny pamätník bol koncom minulého storočia zdevastovaný a busta (asi pre hodnotu bronzu) odcudzená. V roku 2005 bol však celý zrekonštruovaný a sochár Ján Kulich na vlastné náklady zhotovil repliku busty v rovnakom rozmere a v tej istej podobe.

O období, keď sa Ľudovít Štúr stal poslancom uhorského snemu za mesto Zvolen, jeho najbližší spolupracovník Jozef Miloslav Hurban neskôr napísal: „Štúr pripravoval sa po celý čas života svojho za tribúna, majúc k tomuto povolaniu všetky dobré vlastnosti, ktoré len kedy tribunus plebis mával. (...) Štúr veril, že treba len na verejnom hrinku v zhromaždení osvietených ľudí, zákonných zástupcov municípií, v oči Európy, v súvise so vzdelancami všetkých národov rázne slovo preriecť, odôvodniť, zahrmieť utlačiteľom národov a spadnú reťaze z nôh a rúk otrokov. Ja verím, že nebilo svätejším ohňom najlepších úmyslov srdce za dobro celej krajiny a všetkých ju obývajúcich národov v žiadnej hrudi, ako bilo v hrudi Štúrovej.“

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.