Moderne zariadenú domácnosť chce mať polovica Slovákov

Ilustračné foto Foto: TASR

Bratislava 4. mája (TASR) - Viac ako polovici Slovákov záleží na tom, aby mali moderne a štýlovo zariadený byt alebo dom. Podľa tohto kritéria si rekonštruujú svoje domácnosti hlavne ľudia z Košického a Trnavského kraja.

Ako ďalej vyplýva z prieskumu Poštovej banky, klienti, ktorí potrebujú peniaze na rekonštrukciu, uprednostňujú spotrebný úver pred hypotékou. Nemusia totiž zakladať nehnuteľnosť, peniaze môžu použiť na čokoľvek a vybavia ho jednoducho a rýchlo bez predkladania potvrdenia o príjme. Priemernú očakávanú výšku úveru na rekonštrukciu ľudia odhadujú na približne 6500 eur.

"Od rodiny a priateľov si ľudia príliš požičiavať nechcú, odhodlá sa k tomu len 14 % opýtaných. Ak sa už rozhodnú požiadať svojich najbližších o pôžičku, tak sú to skôr ľudia z Banskobystrického a Prešovského kraja," uvádza Anna Tkáčová, hovorkyňa Poštovej banky.

Na druhej strane však Slováci nemajú zábrany požiadať rodinu a priateľov o pomoc pri samotných rekonštrukčných prácach. "Požičiavať si peniaze od rodiny nie je nič príjemné, napriek tomu, že je to rozšírené. Neexistuje záväzný platobný kalendár alebo sa nemusí dodržať, čo narúša vzťahy v rodine. Zvlášť v dnešnej, ekonomicky nestabilnej dobe, ľudia môžu mať problém so zabezpečením príjmu, odhadom svojej finančnej spôsobilosti a strach z budúcnosti majú aj tí, ktorí zo svojich úspor požičiavajú," vysvetľuje sociologička Lýdia Marošiová.

Až 70 % opýtaných sa považuje za dobrých domácich majstrov a do plánovaných rekonštrukcií sa pustia svojpomocne za asistencie rodiny, priateľov, prípadne len s menšou pomocou od remeselníka. Najviac kutilov pochádza z Nitrianskeho a Trnavského kraja. Remeselníkov a stavebné firmy oslovujú podľa očakávaní častejšie ľudia z Bratislavského a Žilinského kraja.

Slováci si najčastejšie rekonštruujú svoje byty a domy koncom jari a v letných mesiacoch. V tomto roku sa podľa prieskumu Poštovej banky na rekonštrukciu chystá 62 % domácností. Takmer polovica opýtaných chce maľovať a stierkovať. Viac ako tretina ľudí sa pustí do rekonštrukcie kúpeľne a toalety. A minimálne jedna štvrtina bude meniť podlahy vo svojom byte či dome. Kompletnú rekonštrukciu bytu plánuje len jeden z desiatich opýtaných.

Druh rekonštrukcií sa líši aj podľa toho, kto o nej rozhoduje. Pokiaľ má posledné slovo žena, zmení svoj vzhľad detská izba a obývačka a vymieňať sa bude hlavne nábytok. Muži zase preferujú hrubšiu rekonštrukciu, ako je výmena okien, strechy alebo podláh.

Medzi netypické a zvláštne rekonštrukcie, ktoré Slováci realizovali, alebo majú ešte len v pláne realizovať, patria napr. rekonštrukcia voliéry pre papagájov, spojenie dvoch jednoizbových bytov do jedného s pribudovaním balkóna, rekonštrukcia záhradného domčeka na slovenskú izbu na oslavy, nahrávacie štúdio a ďalšie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.