Európske akcie strácajú dych, analytici hľadajú príčiny

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Praha 5. mája (TASR) - Na akciových trhoch starého kontinentu sa objavili prvé príznaky bolehlavu. Informuje o tom portál českého denníka E15. Pokles indexov nastal necelé štyri mesiace od spustenia kvantitatívneho uvoľňovania, ktorým Európska centrálna banka (ECB) uvoľňuje mesačne do obehu 60 miliárd eur.

Začiatok veľkého tlačenia peňazí poslal v 1. štvrťroku európske akcie smerom hore a spoločnú menu eurozóny opačne. Vplyvom raketového nakupovania ECB leteli hore aj ceny vládnych dlhopisov členov eurozóny a ďalších európskych štátov. Výnosy, ktoré sa pohybujú opačným smerom než ceny obligácií, sa dostali v niektorých prípadoch do záporných hodnôt.

Tento trend sa náhle otočil. Apríl bol pre akcie eurozóny prvým tohtoročným stratovým mesiacom. Nemecké 10-ročné dlhopisy, ktoré už koketovali so zápornými výnosmi, zmenili smerovanie a ich výnosy minulý mesiac vzrástli z 0,17 na 0,37 %. Euro, ktoré v prvých troch mesiacoch roka stratilo voči doláru 11 % hodnoty, v apríli voči nemu posilnilo o 4 %. Akoby prezident ECB Mario Draghi prišiel o svoju kúzelnú silu.

ECB môže tešiť, že analytici nevyhlásili akciové ťaženie vyvolané tlačením eur za minulosť. Zlou správou pre ECB je, že súčasné rozkolísanie a nervozita trhov môže byť predzvesťou každodennej reality. "Čo sme videli minulý mesiac, nám dostatočne naznačuje, s čím budú žiť investori ďalšie dva až tri roky," citovala agentúra Bloomberg Pascala Duvala zo spoločnosti Russel Investments.

Niektorí analytici argumentujú tým, že euro posilnilo len vďaka poklesu hodnoty dolára v dôsledku oslabenia americkej ekonomiky v 1. štvrťroku 2015. Pokles európskych akcií bol vraj v zhode s temnejším globálnym výhľadom, v ktorom má veľkú váhu spomaľujúca čínska ekonomika. Jednoduchším vysvetlením je, že po takom silnom vzostupe akcií v prvých troch mesiacoch tohto roka musela prísť korekcia. "Mnohí investori si po takom raste radi vyberajú zisky," uviedol pre denník Financial Times Andrew Milligan, šéf stratégie spoločnosti Standard Life Investments.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.