Pojednávanie v kauze výbuchu v bani Handlovej sa blíži ku koncu

Na snímke z 11. augusta 2009 čierna zástava na budove Bane Handlová po tragédii, ktorá sa odohrala 10. augusta 2009. Foto: TASR/Michal Svítok

Prievidza 5. mája (TASR) - Oboznamovaním prítomných s listinnými dôkazmi zo spisu začalo dnes na Okresnom súde (OS) v Prievidzi odročené hlavné pojednávanie s obžalovanými v kauze tragického výbuchu v handlovskej bani, pri ktorom zahynulo 20 ľudí. Samosudca vytýčil pojednávanie ešte na stredu 6. mája, pričom by mali prísť na rad záverečné reči prokuratúry a obhajcu obžalovaných.

Prievidzský OS naposledy v tejto veci pojednával 21. januára a počas tohto dňa rovnako oboznamoval prítomných s listinnými dôkazmi. Ďalšie dva termíny, 26. a 28. januára, zrušil pre práceneschopnosť jedného z obžalovaných.

Obžalovanými z prečinu všeobecného ohrozenia sú zamestnanci Hornonitrianskych baní Prievidza, ktorí sa podieľali na likvidácii požiaru v bani Handlová, Ladislav H., Jozef T. a Dalibor R., pričom posledný z nich je obžalovaný z rovnakého prečinu aj v prípade závalu v bani Nováky z novembra 2006.

Podľa znenia obžaloby sa Ladislavovi H. kladie za vinu, že pre jeho pokyn na uzatvorenie požiarneho vodovodu ventilom, pričom to ani nebolo zaznačené v havarijnom pláne, nemohli pri požiari využiť vodu z tohto vodovodu. Dalibor R. je obvinený z toho, že nesprávne vyhodnotil situáciu, neodvolal pracovníkov z bane a nezamedzil tam prístup ďalším osobám. Nevykonal tiež evidenciu osôb, ktoré sa nachádzali v bani, a napriek tomu nariadil otvorenie krídla dverí v trafostanici, čím došlo k zmene vetrov. Jozef T. podľa obžaloby nesprávne vyhodnotil situáciu a najmä nezabezpečil sfunkčnenie požiarneho vodovodu, neodvolal ľudí z miesta a nemyslel na možnú zmenu vetrov a prípadný výbuch.

K tragickému výbuchu došlo 10. augusta 2009 v dopoludňajších hodinách v podzemí vtedajšej Východnej šachty v bani v Handlovej. V dôsledku výbuchu banských plynov tam zahynulo 20 baníkov a banských záchranárov. Ďalší deviati baníci utrpeli rôzne zranenia. Záchranári sa vtedy usilovali uhasiť požiar, ktorý v šachte vznikol. Výbuch nastal krátko po 09.30 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.