Orbánov návrh obnoviť trest smrti nepodporuje väčšina frakcie Fideszu

Viktor Orbán, archívne foto Foto: TASR/AP

Budapešť 5. mája (TASR) - Väčšina parlamentnej frakcie maďarskej vládnej strany Fidesz nepodporuje návrh znovuzavedenia trestu smrti, ako to naznačil 28. apríla predseda vlády Viktor Orbán. Píše o tom dnes denník Népszabadság.

Podľa novín to odmieta aj predseda parlamentného výboru pre legislatívu Gergely Gulyás a viacerí politici Fideszu, ako aj poslanci menšej vládnucej strany - Kresťanskodemokratickej ľudovej strany (KDNP). Podľa nich však trest smrti podporuje 70-80 percent Maďarov.

Nemenovaný zdroj Népszabadságu povedal, že o otázke trestu smrti sa bude diskutovať v spoločnosti, politicky však táto záležitosť jednoducho zanikne. Orbán podľa tohto zdroja vodcom strán združených v bloku európskych ľudovcov už oznámil, že v Maďarsku nie je možné obnoviť trest smrti, avšak tiež povedal, že diskutovať o takomto treste musí aj európska verejnosť.

Orbán 28. apríla vyhlásil, že doživotný trest odňatia slobody nie je dostatočne odstrašujúci, preto treba v Maďarsku ponechať otvorenú aj otázku trestu smrti. Reagoval tak na novinársku otázku súvisiacu s brutálnou vraždou mladej ženy v Kaposvári.

Server Népszabadságu pripomína, že Orbán otázku hrdelného trestu spomenul už viackrát, naposledy vlani v máji. Vtedy podotkol, že by to mala zvážiť aj Európska únia, ktorá takýto trest zakazuje.

V Maďarsku došlo v uplynulých rokoch k niekoľkým brutálnym vraždám. Obeťami hrdelného zločinu sa stal napríklad rumunský hádzanár Marian Cozma, policajná psychologička Katy Bándyová, ale aj niekoľko Rómov. Ľudia násilne zomierali aj pri bankovej lúpeži v Móri. Tieto prípady otvorili v spoločnosti i diskusiu o možnosti obnovenia trestu smrti.

V Maďarsku bola poprava naposledy vykonaná v roku 1988. Odsúdeného 28-ročného vraha Ernöa Vadásza vtedy obesili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.