MZVaEZ: Slovensko podporuje európske smerovanie východných partnerov

Slovensko hostilo ďalšie z významných medzinárodných podujatí v rámci svojho predsedníctva vo Vyšehradskej štvorke (V4). Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák privítal ministrov zahraničných vecí 12 krajín EÚ a Východného partnerstva, ako aj vysokú predstaviteľku EÚ pre zahraničnú politiku s komisárom EÚ pre susedstvo a rozširovanie. Ministerská schôdzka V4 + Východné partnerstvo sa uskutočnila v hoteli Bôrik a zúčastnili sa na nej aj švédsky, lotyšský a rumunský minister zahraničných vecí. Ministri diskutovali o nadchádzajúcom summite v Rige, o možnostiach rozvoja spolupráce s krajinami Východného partnerstva v období po summite, ako aj o aktuálnych zahraničnopolitických otázkach. Na snímke zľava minister zahraničných vecí Arménska Edward Nalbandian, vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú politiku Federica Mogheriniová, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí Lotyšska Edgars Rinkevics, minister zahraničných vecí ČR Lubomír Zaorálek a minister zahraničných vecí Maďarska Péter Szijjártó počas tlačovej konferencie 15. mája 2015 Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 16. mája (TASR) - Po skončení ministerskej schôdzky Vyšehradskej štvorky a Východného partnerstva v piatok popoludní v Bratislave, absolvoval jej hostiteľ, podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák, bilaterálne stretnutia s kolegami zo všetkých šiestich partnerských krajín.

S ministrom zahraničných vecí Arménska Eduardom Nalbandianom podpísal zmluvu o zabránení dvojitého zdanenia a pozval ho na oficiálnu návštevu Slovenska. Minister M. Lajčák tiež zdôraznil, že Slovensko má záujem rozšíriť záber dvojstrannej spolupráce a s partnerom prebrali oblasti, v ktorých sa už pripravujú konkrétne dohody. Venovali sa aj aktuálnej situácii v regióne a zdôraznili potrebu riešiť všetky sporné a otvorené otázky diplomatickou cestou prostredníctvom dialógu zainteresovaných strán.

Minister M. Lajčák na stretnutí s azerbajdžanským rezortným partnerom Elmarom Mammadyarovom podčiarkol záujem Slovenska na zachovaní pozitívnej dynamiky našich vzťahov, ktorej najnovším impulzom bola nedávna oficiálna návšteva ministra Mammadyarova v Bratislave. Obaja ministri sa zamerali aj na otázky regionálnej stability a energetickej bezpečnosti, pričom sa podrobne venovali problematike dodávok plynu do Európy, v čom zohráva Azerbajdžan – ako významný producent - dôležitú úlohu.

Na dvojstrannom rokovaní s bieloruským ministrom zahraničných vecí Vladimírom Makeiom zhodnotil minister M. Lajčák stav vzťahov medzi Slovenskom a Bieloruskom, možnosti rozbehnutia intenzívnejšej spolupráce ako aj perspektívy normalizácie dialógu Európskej únie a Bieloruska.

Bilaterálne rokovanie s gruzínskou ministerkou zahraničných vecí Tamar Beruchašvili sa sústredilo na bilanciu doterajších reformných krokov vlády v Tbilisi a spôsobom ako najlepšie naplniť ambicióznu európsku agendu aj s využitím skúseností Slovenska. Slovenská republika ich poskytuje odovzdávaním know-how z vlastnej transformácie a to v rámci oficiálnej rozvojovej pomoci.

S moldavskou ministerkou zahraničných vecí Nataliou Gherman minister M. Lajčák podrobne prediskutoval konkrétne formy podpory a pomoci Slovenska v reformnom a modernizačnom procese krajiny v konkrétnych oblastiach. Slovenskí experti už teraz pomáhajú Moldavsku, ktoré je tiež jednou z prioritných krajín našej rozvojovej pomoci, odovzdávaním skúseností, napr. formou Národného konventu a Kišiňov má záujem takúto pomoc ešte rozšíriť.

Minister M. Lajčák diskutoval bilaterálne aj s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom, s ktorým sa naposledy stretol v stredu počas ministerskej schôdzky NATO-Ukrajina v tureckej Antalyi. V piatok v Bratislave hovorili o očakávaniach od summitu Východného partnerstva v lotyšskej Rige na budúci týždeň a prebrali aj detaily pripravovanej návštevy prezidenta SR Andreja Kisku a ministra M. Lajčáka v Kyjeve na budúcu stredu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.