PAVELKA: Liekom na nezaplatené faktúry je viazanie štátnych financií

Ilustračné foto Foto: TERAZ.sk/Andrej Galica

Bratislava 16. mája (TASR) – Prísne účelové viazanie financií, ktoré štát vypláca generálnym dodávateľom stavieb, je podľa Juraja Pavelku z Ekonomickej univerzity (EU) v Bratislave spôsobom, ako zabrániť nepreplácaniu faktúr subdodávateľom. Podnikatelia podľa ekonóma nevyužívajú ani viaceré inštitúty, ktoré im ponúka slovenský právny poriadok.

"Tí múdrejší, ktorí pozorne počúvali naše prednášky, vedia, že do zmlúv treba zakotviť výhrady vlastníckeho práva," povedal Pavelka vo štvrtok (14.5.) na seminári popredných ekonómov Slovenska v Bratislave. Pripomenul stavbu trnavskej automobilky PSA Peugeot Citroën, keď jej generálny dodávateľ skrachoval a subdodávateľom nezaplatil faktúry. "Hlohovecká firma, ktorá tento inštitút v zmluve mala a do haly namontovala vzduchotechniku, ju na základe zmluvy žiadala naspäť, ak fabrika dobrovoľne nepristúpi k záväzku skrachovaného generálneho dodávateľa stavby. V opačnom prípade bola rozhodnutá podať trestné oznámenie za neoprávnené užívanie cudzej veci," povedal Pavelka.

Štát podľa odborníka zlyháva v tom, že drobným podnikateľom nepodáva pomocnú ruku. "Tí vo viere, že štát platí generálnym dodávateľom, sa spoliehajú, že peniaze dostanú. Ak by však tieto peniaze boli účelovo viazané, teda išli by na účelové účty, vyplatení z nich by boli najprv dodávatelia a až potom by boli vyplácaní generálni dodávatelia." Odvolal sa na 12-ročné skúsenosti z troch komerčných bánk, v ktorých pôsobil. "Účelové využitie prostriedkov, ktoré idú zo štátneho rozpočtu, tu existuje. Ten, kto peniaze dáva, si určuje pravidlá hry," konštatoval a zdôraznil, že štát by mal viac zapájať do problémov aj akademickú obec a odborníkov z praxe. "Nemusel by hasiť problémy tak, ako je to teraz v prípade Váhostavu," dodal Pavelka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.