Ak sa Grécko nedohodne s veriteľmi, nebude môcť v júni zaplatiť MMF

Bez popisu Foto: TASR

Atény 20. mája (TASR) - Grécko nebude môcť uhradiť splátku Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splatnú 5. júna, ak sa dovtedy nedohodne s medzinárodnými veriteľmi. Dnes to povedal šéf parlamentného klubu vládnej strany Syriza Nikos Filis. Informovala o tom agentúra Reuters.

Atény majú MMF v júni v niekoľkých splátkach zaplatiť celkovo 1,5 miliardy eur. Už niekoľko mesiacov rokujú s krajinami eurozóny a MMF o zozname reforiem. Dohoda v tejto záležitosti je podmienkou uvoľnenia zvyšných peňazí zo záchranného balíka pre krajinu. Čas sa však kráti, hrozí totiž nebezpečenstvo, že Grécko sa dostane do platobnej neschopnosti.

"Teraz prišla chvíľa konštruktívnych rokovaní. Teraz prišla chvíľa pravdy, je to 5. jún," uviedol Filis v rozhovore pre televíziu ANT1. "Ak dovtedy nedosiahneme dohodu, ktorá sa bude týkať aktuálnych problémov s financovaním, nedostanú žiadne peniaze," dodal.

Vláda sa nemá možnosť financovať na dlhopisových trhoch a nemá ani prístup k zvyšným peniazom zo záchranného balíka. Preto sa musí snažiť čo najrýchlejšie dokončiť náročné rokovania s veriteľmi.

"Nemáme peniaze pre zahraničných veriteľov," uviedol Filis. "Nemáme peniaze na uhradenie tej splátky, a toto je tiež súčasťou diskusií."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.