Basketbal ME: Nomináciu na šampionát určia po dvojzápase s Ukrajinou

Z trénigu basketbalistiek Slovenska pred ME 2015 v Bratislave 20. mája 2015. Na snímke asistenti reprezentačného trénera trénera Peter Jankovič (vľavo) a Martin Pospíšil (druhý zľava) v rozhovore s hráčkami. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 20. mája (TASR) - Slovenské basketbalistky si v druhej fáze prípravy na blížiace sa majstrovstvá Európy (11.-28. júna v Maďarsku a Rumunsku) zmerajú sily v domácom dvojzápase s Ukrajinou. V piatok a v sobotu (o 18.00 h) v bratislavskej HANT aréne by chceli nadviazať na záverečný duel turnaja vo Francúzsku, no teraz pridať okrem zlepšeného výkonu aj výsledky.

Hlavný tréner Maroš Kováčik má momentálne k dispozícii 14-členný káder, na kontinentálny šampionát pocestuje 12 hráčok. Nomináciu by mal oznámiť práve po druhom sobotňajšom stretnutí s Ukrajinou. Situáciu však môžu skomplikovať ešte zdravotné problémy. Nevyhol sa im ani samotný Kováčik. "Po turnaji vo Francúzsku stále doliečujeme nejaké zranenia. Aj pán Kováčik má svoje problémy, išiel na vyšetrenie a preto sa dnes ospravedlnil. K lekárom musela aj Žofia Hruščáková, ktorá má dlhodobé problémy s tretím a štvrtým stavcom. Chceme to jasne diagnostikovať, aby sme vedeli, ako pokračovať v liečbe," povedal manažér reprezentačného družstva Roman Adamčík.

V stredu dopoludnia chýbala na palubovke aj najskúsenejšia hráčka a kapitánka mužstva Zuzana Žirková. "Začala s nami trénovať už v Lučenci, ale nedokončila sústredenie pre bolesť na pravom chodidle. Absolvovala všetky vyšetrenia Má nález na pravom chodidle a preto dnes išla na Kramáre, kde je v opatere doktora Demoviča. Idú je vyrobiť silikónovú vložku, skúsi s tým zajtra trénovať a potom sa vyjadrí, či môže ďalej pokračovať v príprave. Robíme všetko pre to, aby mohla hrať," pokračoval Adamčík. Mimo je aj Tereza Páleníková, ktorú čaká maturita. Už pred utorňajším zrazom opustila tím Mária Felixová. Vyšetrenia ukázali, že má roztrhnutý väz v členku potrebuje operáciu.

Kováčikove zverenky absolvovali v doterajšom priebehu prípravy štvordňové rekondičné sústredenie vrátane procedúr v Piešťanoch a sedemdňové kondično-herné sústredenie v Lučenci. Následne sa pripravovali v Bratislave, odkiaľ minulý týždeň zamierili na turnaj do Francúzska. V silnej konkurencii sa však víťazne nenaladili ani raz, keď na úvod najskôr podľahli Srbkám (53:85), potom Britkám (51:60) a na záver aj domácim Francúzkam (55:74). "Bol náročný, išli sme tam z plnej prípravy a bol to vlastne náš prvý turnaj pred ME, takže výsledky neboli až také dôležité. No je to pre nás určité meradlo. Veľmi dobrým znakom bolo, že výkon sa stupňoval, takže turnaj splnil svoje očakávanie. V poslednom zápase so silným Francúzskom bolo herné prevedenie tímu už na úplnej inej úrovni ako v prvých dvoch stretnutiach. Prevládala spokojnosť aj na individuálnej úrovni. Pevne veríme, že výkonnosť bude stúpať a na ME sa pripravíme tak, ako chceme," uviedol asistent trénera Peter Jankovič.

Druhé sústredenie Sloveniek v Bratislave vyvrcholí dvoma prípravnými zápasmi proti ukrajinskej reprezentácii na Pasienkoch v termínoch 22. a 23. mája zhodne o 18.00 h. "Ide o to, aby sme zdokonaľovali hernú časť. Musíme vychytať všetky chyby či už v obrane alebo v útoku. Pred domácim publikom chceme samozrejme zvíťaziť," dodal.

Medzi najskúsenejšie v tíme patrí aj pivotka Romana Vyňuchalová, ktorá sa predstavila aj na predchádzajúcom šampionáte vo Francúzsku v roku 2013. "Čo sa týka partie, nemáme žiadne problémy. Vychádzame spolu veľmi dobre a aj ako hráčky s realizačným tímom," povedala o atmosfére v kabíne. Po poslednom turnaji nebola spokojná, no na druhej strane nebrala tri prehry a posledné miesto ako tragédiu: "Skončili sme posledné, s čím určite nemôžeme byť spokojné. Súperi boli na veľmi vysokej úrovni a mali už za sebou nejakú prípravu. No naše výkony sa zlepšovali. Keď nás opustia všetky zranenia a veci, ktoré nám stoja v ceste, tak to bude dobré."

Proti Ukrajine si Slovenky už chcú nacvičiť situácie v hre. "Snažíme sa dostať do hracej formy, robíme viacej vecí 4 na 4 a rôzne herné situácie. Na začiatku sme robili hlavne kondičné tréningy," dodala.

Predbežná nominácia SR na prípravné zápasy proti Ukrajine:
rozohrávačky - Zuzana Žirková, Barbora Bálintová (obe Good Angels Košice), Zuzana Lázárová (MBK Ružomberok)
krídla - Angelika Slamová (ŠBK Šamorín), Martina Kiššová (Good Angels Košice), Dominika Baburová (MBK Ružomberok), Terézia Páleníková, Marta Páleníková (obe Piešťanské Čajky), Katarína Tetemondová (BK IMOS Brno/ČR)
pivotky - Beáta Janoščíková, Žofia Hruščáková (Good Angels Košice), Lucia Krč-Turbová (Piešťanské Čajky), Anna Jurčenková (TSV 1880 Wasserburg/Nem.), Romana Vyňuchalová (ŠBK Šamorín).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.