Počet taxikárov v Česku rýchlo klesá

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Praha 25. mája (TASR) - Taxikárske podnikanie v Česku sa dostalo do silného útlmu. Informuje o tom portál iDNES. Dodáva, že uživiť sa ním je čoraz ťažšie.

Podľa štatistiky ministerstva dopravy a pražského magistrátu za rok a pol ubudlo z trhu viac ako 25 % taxíkov. Dôvodom sú predovšetkým nízke ceny, a to najmä v Prahe.

Ministerstvo dopravy eviduje v krajine takmer 11.600 taxíkov. Na konci roku 2013 ich však jazdilo po cestách vyše 15.830 a rok predtým takmer 17.000. Riaditeľ pražskej spoločnosti City Taxi Tomáš Horčička uviedol, že ubúda ľudí, ktorí sa taxikárením živia. Podnikanie sa čoraz viac začína chápať ako vedľajšia zárobková činnosť.

Pražskí taxikári tvrdia, že zákazníkov v podstate neubudlo. Problémom sú však nízke ceny a ďalšie náklady, ktoré priniesla legislatíva. Časť taxikárov odišla zo sektora, keď si museli do vozidla nainštalovať nový taxameter. Išlo o investíciu za 20.000 Kč (730,06 eura). Situácia sa mení aj v tom, že pred rokom bolo viac taxikárov ako taxíkov. Veľké dispečingy teraz šoférov hľadajú. Najmä počas špičiek narážajú aj na nedostatok áut.

Rezort dopravy upozorňuje, že pokles taxíkov mohol byť v uplynulých rokoch v skutočnosti nižší, lebo úrad mal predtým problémy s uvádzaním údajov do centrálneho registra dopravcov. Pracovník ministerstva Tomáš Neřold uviedol, že úrad sa v posledných rokoch sústavne venuje spresňovaniu údajov o počte taxíkov. Podľa neho mnohí podnikatelia vozidlá neodhlásili a samotné ministerstvo ich z registra vyčiarklo.

Veľký konkurenčný boj vedie k zníženiu cien taxislužieb. Navyše, v Prahe sa regulovaná cena drží na rovnakej úrovni od roku 2006. Pribúda v nej taxíkov z vidieka, keď sa tu konajú veľké nárazové akcie.

Problém pražskej taxislužby je dlhodobý, rovnako aj podvodné správanie sa niektorých šoférov. Vlani stúpla medziročne výška pokút za predraženie odvozov o 2 milióny na 7,6 milióna Kč. Suma je však podstatne nižšia, než bola pred piatimi či desiatimi rokmi.

(1 EUR = 27,395 CZK)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.