McCain je za povolenie predaja zbraní Vietnamu na obranu pred Čínou

Na snímke americký senátor John McCain na summite Medzinárodného ústavu pre strategické štúdie (IISS) v sobotu 30. mája 2015 v Singapure. Foto: TASR/AP/Wong Maye-E

Singapur 30. mája (TASR) - Americký senátor John McCain tvrdí, že Spojené štáty musia zásobovať Vietnam väčším počtom zbraní na jeho vlastnú obranu, pretože v ázijsko-tichomorskej oblasti sa zvyšuje napätie ohľadne územných nárokov oficiálneho Pekingu v Juhočínskom mori.

Na summite Medzinárodného ústavu pre strategické štúdie (IISS) v Singapure arizonský republikánsky senátor - ktorý sa len nedávno vrátil z návštevy Vietnamu - ďalej uviedol, že by si želal, aby sa zákaz Spojených štátov poskytovať Vietnamu smrtiace zbrane postupne uvoľňoval.

McCain sa domnieva, že USA by mali Vietnamu začať poskytovať zbrane, ktoré by táto krajina mohla použiť v prípade konfliktu s Čínou. Spojené štáty v súčasnosti povoľujú predávať Vietnamu len obmedzený okruh smrtiacich zbraní, predovšetkým v oblasti námorných síl.

Senátor však tvrdí, že USA by nemali zrušiť zákaz predaja zbraní používaných na rozohnávanie davov ľudí, ako aj zbraní, ktorými by bol Vietnam schopný porušovať ľudské práva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.