ANDREJ DANKO: Predaj vozňov a výzva na privatizáciu Carga je škandál

Andrej Danko, archívne foto Foto: TASR/Pavel Neubauer

Bratislava 30. mája (TASR) - Slovenská národná strana (SNS) je šokovaná škandalóznym predajom a následným prenájmom železničných vozňov spoločnosťou Cargo. Ministra dopravy Jána Počiatka (Smer-SD) preto žiada o nápravu a odvolanie generálneho riaditeľa Carga Vladimíra Ľuptáka. TASR o tom dnes informovala tlačová tajomníčka strany Zuzana Kohútková.

Podľa predsedu SNS Andreja Danka ide o do neba volajúcu drzosť, keď nielenže bolo predaných vyše 12.000 železničných vozňov a následne prenajatých 8000 vozňov za takmer identickú cenu, ale navyše generálny riaditeľ začal hovoriť verejne o privatizácii Carga. "Ak minister dopravy neurobí všetky opatrenia na zjednanie nápravy v tomto škandále, bude to nasvedčovať tomu, že ide o riadený a cieľavedomý proces ovládnutia tejto spoločnosti," podčiarkol Danko.

Pripomenul, že pokiaľ chce vláda privatizovať, musí tak robiť transparentne, a tak musí konať aj manažment v týchto spoločnostiach. "V novodobej histórii Slovenska došlo k mnohým predajom strategických spoločností. Neudiali sa však až tak škandalózne postupy, aby manažment najprv predal strategický majetok, následne sa nechal majetkovo ovládnuť a ovplyvňovať a navyše následne začal vyzývať na privatizáciu," upozornil šéf SNS.

Štátna Železničná spoločnosť Cargo Slovakia (ZSSK Cargo) predá 12.342 vagónov za 216,6 milióna eur a peniaze chce použiť na svoje oddlženie. Pôvodne mala dlh 450 miliónov eur, dnes je to 320 miliónov eur. Po ukončení tejto transakcie by sme sa mali dostať na 150 miliónov eur a v pláne sú podľa Počiatka ešte ďalšie kroky, ktoré by mali smerovať k výhľadovému zníženiu zadlženia na 130 miliónov eur.

ZSSK Cargo si bude po predaji spätne prenajímať 8216 vagónov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.