Ukrajina zastavila sociálne dávky pre dôchodcov, veteránov a invalidov

Ilustračné foto. Miestni obyvatelia čakajú v rade na humanitárnu pomoc vo výchoukrajinskom meste Debaľceve v pondelok 23. februára 2015. Foto: TASR/AP/Vadim Ghirda

Kyjev 1. júna (TASR) - Ukrajina zastavila dnes vyplácanie sociálnych dávok dôchodcom, veteránom druhej svetovej vojny, invalidom, ako aj likvidátorom následkov černobyľskej katastrofy. Predmetné opatrenie vyplýva z vlaňajšieho zákona o stabilizovaní finančnej situácie štátu, píše agentúra TASS.

Táto právna norma postihuje prakticky všetkých príjemcov uvedených sociálnych dávok, a to bez určenia mechanizmov na poskytovanie cielenej pomoci pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva.

Kyjev už upustil od výhod týkajúcich sa dopravy, zdravotnej starostlivosti, služieb a peňažných dávok pre bývalých väzňov nacistických koncentračných táborov i pre držiteľov niektorých hodností a titulov zo sovietskej éry. Zrušené bolo aj odškodné rodinám s deťmi, žijúcim v oblastiach zamorených radiáciou z černobyľskej katastrofy z roku 1986.

Podľa ukrajinskej parlamentnej opozície by generálna prokuratúra mala voči premiérovi Arsenijovi Jaceňukovi, ktorý zákon o zrušení dávok aktívne presadzoval, začať vyšetrovanie.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.