Aktivita ruského výrobného sektora sa v máji prudko znížila

Ruský minister financií Anton Siluanov, archívne foto Foto: TASR/AP

Moskva 1. júna (TASR) - Aktivita ruského výrobného sektora sa aj v máji znížila, už šiesty mesiac po sebe a najstrmšie za štyri mesiace. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Podľa najnovšieho prieskumu spoločnosti Markit Economics a banky HSBC index nákupných manažérov (PMI) z ruského výrobného sektora v máji strmo klesol na 47,6 bodu z aprílových 48,9 bodu. Ekonómovia pritom očakávali, že sa zníži len veľmi mierne, na 48,8 bodu. Index sa tak prepadol hlbšie pod hranicu 50 bodov, ktorá oddeľuje pokles aktivity daného odvetvia od jej rastu.

Výrobcovia v Rusku zaregistrovali v máji ďalšie zhoršenie prevádzkových podmienok v dôsledku slabšieho dopytu po svojich produktoch. Všetky čiastkové indikátory, z ktorých sa zostavuje výsledný index, vrátane indexu produkcie, nových objednávok aj zamestnanosti v máji klesli. Čiastkový index nových objednávok sa pritom prepadol najstrmšie za šesť rokov.

Ruský minister financií Anton Siluanov predpovedá, že ekonomika krajiny by mala tento rok klesnúť o 2,5 %, pričom najvýraznejšie tempo poklesu zaznamená v 3. kvartáli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.