Miroslav Žbirka sa stal členom Výboru SOZA

Na archívnej snímke Miroslav Žbirka Foto: FOTO TASR - Martin Baumann

Bratislava 1. júna (OTS) - Dňa 27.5.2015 na Valnom zhromaždení Slovenského ochranného zväzu autorského bol do Výboru SOZA zvolený spevák a skladateľ populárnej hudby Miroslav Žbirka.

V septembri uplynulého roka reprezentoval Miroslav Žbirka našu krajinu z iniciatívy Slovenského ochranného zväzu autorského na kultúrno-spoločenskom fóre Meet the Authors v Bruseli, na ktorom o význame umeleckej tvorby a jej prínose pre európsku ekonomiku diskutovali renomovaní európski autori s poslancami Európskeho parlamentu a ďalšími významnými predstaviteľmi európskych inštitúcii.

Miroslav Žbirka zaujal vo Výbore SOZA miesto uvoľnené po skladateľovi a textárovi Pavlovi Jursovi. Výbor SOZA tvorí 18 osobností slovenského hudobného života: autori (skladatelia a textári) populárnej, jazzovej, vážnej i alternatívnej hudby, ako aj reprezentanti hudobných vydavateľstiev. Predsedom Výboru SOZA je jazzman Matúš Jakabčic.

Miroslav Žbirka je jednou z najvýznamnejších osobností česko-slovenskej hudby ostatných desaťročí. Svoju bohatú kariéru začal v 70. rokoch minulého storočia ako člen skupiny Modus. Prvý sólový album "Doktor sen" vydal v roku 1980. So skupinou Limit, ktorú založil, nahral roku 1982 prelomové LP "Sezónne lásky". Stal sa prvým slovenským Zlatým slávikom a zvíťazil na medzinárodnom festivale v rakúskom Villachu. V 80. rokoch nahral pre zahraničné vydavateľstvo anglické albumy "Miro" a "Giant Step". Od tých čias nahral 12 sólových albumov, z jeho tvorby vyšlo tiež niekoľko kompilácií. S veľkým ohlasom sa stretol projekt, na ktorom spieval svoje piesne v sprievode symfonického orchestra.

Ako interpret s výnimočným hlasom a produktívny autor patrí Miroslav Žbirka aj po viac než 30 rokoch aktívneho pôsobenia na domácej hudobnej scéne medzi najpopulárnejších hudobníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.