Medzinárodná koalícia proti IS prehodnocuje v Paríži svoju stratégiu

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Paríž 2. júna (TASR) - Iracký premiér Hajdar Abádí a jeho medzinárodní spojenci sa dnes vo francúzskej metropole stretli na rokovaní, na ktorom prehodnocujú svoju stratégiu voči teroristickej skupine Islamský štát (IS) po tom, ako sa týmto extrémistom nedávno podarilo obsadiť ďalšie lokality.

Koalícia zahŕňajúca USA a Francúzsko prikročila k danému opatreniu po tom, ako radikáli z IS dobyli iracké mesto Ramádí a historické mesto Palmýra v Sýrii, píše agentúra AP.

Abádí na stretnutí v Paríži uviedol, že vidí iba malý dôkaz medzinárodnej podpory pri pozemných operáciách. Podľa jeho slov vojenská koalícia neposkytuje Iraku ani dostatočný letecký prieskum.

"Vzdušná podpora je nepostačujúca. Vykonáva sa príliš málo leteckého prieskumu. IS je veľmi mobilný a pohybuje sa v malých skupinách," uviedol predseda irackej vlády.

Vojenská koalícia pod velením USA uskutočnila proti radikálom z IS viac než 4100 leteckých útokov, ich postup to však nezastavilo. Podľa šéfa francúzskeho rezortu obrany Laurenta Fabiusa môžu byť nálety účinné, len ak budú všetci Iračania cítiť, že sa do tejto iniciatívy zapája aj ich vláda.

Kabinet amerického prezidenta Baracka Obamu vyjadril nespokojnosť s korupciou a sektárskym fanatizmom šiitmi vedenej irackej vlády. Na parížskom stretnutí sa však neočakáva prijatie zásadných zmien v doterajšej stratégii.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.