V apríli v bankách poklesli vklady, naďalej rástlo úverovanie

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 2. júna (TASR) - V apríli tohto roka sa slovenským bankám naďalej darilo v poskytovaní úverov domácnostiam. Naopak, zaznamenali medzimesačný pokles vkladov nefinančných spoločností. Vo svojom aktuálnom komentári to uvádzajú analytici Národnej banky Slovenska (NBS).

V štvrtom mesiaci tohto roka po dlhšom čase vklady súkromného sektora medzimesačne poklesli o 0,2 %. Medziročný rast vkladov sa preto spomalil o 0,6 percentuálneho bodu (p.b.) na 4,3 %.

Vklady nefinančných spoločností poklesli o 3,5 % a vymazali takmer celý prírastok z marca 2015. "Pokles vkladov sa udial v odvetví doprava a skladovanie, čo nesúvisí s vývojom ekonomiky. Odhliadnuc od tohto by vklady mierne rástli, čo zodpovedá zvyšovaniu ekonomickej aktivity a s tým súvisiaci nárast tržieb. V apríli boli pozorované zmiešané indikácie pre reálnu ekonomiku," priblížili analytici NBS. Na jednej strane totiž rástli vklady maloobchodu, čo by naznačovalo rýchlejší rast súkromnej spotreby, na strane druhej, vklady domácností medzimesačne vzrástli o 0,8 %, čo by mohlo znamenať pokračovanie slabšieho rastu súkromnej spotreby.

V apríli vzrástli úvery súkromnému sektoru medzimesačne o 0,5 %. Medziročná dynamika sa spomalila o 0,2 p.b. na 7,1 %. "Rast úverov súkromnému sektoru sa mierne spomalil, k čomu prispel vývoj v obidvoch sektoroch. Mierne spomalenie bolo zaznamenané pri domácnostiach, ktoré znížili dopyt po spotrebiteľských úveroch," priblížili analytici NBS.

Medzimesačne vzrástli úvery domácnostiam o 0,8 %. "Pokles dopytu po spotrebiteľských úveroch odzrkadľuje jednak odporúčania NBS v oblasti politiky obozretnosti na makroúrovni k rizikám spojeným na trhu retailových úverov a rovnako tiež hodnotenie doterajších veľkých nákupov," vysvetľujú analytici. Na druhej strane, ale úvery na nákup nehnuteľností pokračovali v relatívne dynamickom raste na úrovni približne 1,1 % medzimesačne.

Úvery nefinančným spoločnostiam v apríli stagnovali. "Krátkodobé úvery po troch mesiacoch rastu poklesli, čo súvisí s hodnotením podnikov o zásobách hotových výrobkov. Tie v apríli výraznejšie poklesli, v máji zostali na týchto záporných úrovniach," doplnili analytici NBS. Na druhej strane však rástol objem poskytnutých dlhodobých úverov, čo by sa podľa analytikov malo prejaviť vo zvýšení investícií.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.