Nacistický zločinec A. Eichmann sa pred popravou stretol s manželkou

Na nedatovanej snímke Adolf Eichmann v uniforme jednotiek SS. Foto: TASR/AP

Jeruzalem 2. júna (TASR) - Manželka nacistického pohlavára a vojnového zločinca Adolfa Eichmanna ho krátko pred jeho popravou navštívila v izraelskom väzení. Vyplýva to z novozverejnených oficiálnych dokumentov židovského štátu, na ktoré sa vo svojej dnešnej správe odvoláva agentúra AP.

Detaily o tajnej návšteve Veroniky Eichmannovej vo väzenskom zariadení Ramla neďaleko Tel Avivu z 30. apríla 1962, mesiac pred jeho popravou obesením, zverejnil izraelský štátny archív. Izrael povolil 80-minútovú návštevu ako humánne gesto, hoci Eichmann bol jedným z autorov tzv. konečného riešenia.

Návšteva sa uskutočnila v čase, keď Eichmann čakal na výsledok rozhodnutia najvyššieho súdu ohľadom svojej žiadosti o milosť. Tá však bola napokon 29. mája 1962 zamietnutá.

"Návšteva Veroniky Eichmannovej v Izraeli bola prísne stráženým tajomstvom a až dosiaľ nebola známa nijaká dokumentácia, ktorá by naznačovala, či vôbec k niečomu takému došlo. Podarilo sa však objaviť záznamy väzenských návštev, kde je to jasne uvedené," tvrdí izraelský štátny archív vo vyhlásení.

Adolf Eichmann po druhej svetovej vojne utiekol zo zajateckého tábora a nasledujúce roky sa ukrýval v Argentíne, kde žil pod falošným menom Ricardo Klement. Izraelská tajná služba Mossad ho vypátrala a zadržala v roku 1960. Nasledujúci rok ho v Izraeli obvinili z vojnových zločinov a zločinov proti ľudskosti.

Popravili ho 1. júna 1962, pričom išlo o jediný prípad vykonania trestu smrti v modernom Izraeli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.