Distribučné siete pripájajú len malé zdroje na výrobu elektriny

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 2. júna (TASR) - Slovenské distribučné spoločnosti prijímajú len žiadosti o pripojenie malých zdrojov na výrobu elektriny. Žiadosti podnikateľov s elektrinou sú aj naďalej pozastavené. Distribučné siete priebežne analyzujú vplyvy pripojenia na bezpečnosť siete.

Západoslovenská distribučná, a. s., (ZSD) prijíma žiadosti o pripojenie zdrojov, ktoré nevyrobia viac ako 1,5 násobok spotreby, a teda dodávka elektriny z týchto zdrojoch sa nepovažuje za podnikanie.

"V súčasnosti analyzujeme vplyv už pripojených zariadení na výrobu elektriny do distribučnej sústavy ZSD. Ak sa preukáže, že pripojením nových zariadení nebude ohrozená bezpečnosť a spoľahlivosť prevádzkovania našej regionálnej distribučnej a prenosovej sústavy, pristúpime k opätovnému prijímaniu žiadostí," informovala TASR hovorkyňa ZSD Michaela Dobošová.

Stredoslovenská energetika - Distribúcia, a. s. (SSE-D) bola nútená pozastaviť pripájanie akýchkoľvek výrobných zdrojov elektriny pre nedostatok voľnej kapacity. "S tým súviselo aj ohrozenie bezpečnej a spoľahlivej prevádzky - stability distribučnej sústavy. Týka sa to aj obnoviteľných zdrojov na výrobu elektriny (OZE). Tie majú právo na prednostné pripojenie, avšak len v prípade, ak to umožňuje bezpečné a spoľahlivé prevádzkovanie sústavy," TASR o tom informovala hovorkyňa SSE-D Jana Bolibruchová a doplnila, že pozastavenie pripájania sa netýka malých zdrojov na výrobu elektriny do 10 kW a nových odberných miest. "Pripojenie malých zdrojov a odberateľov je možné po splnení technických a obchodných podmienok," spresnila.

Elektrinu vyrobenú z OZE vykupuje SSE-D na krytie strát. Objem takto vyrobenej elektriny značne prevyšuje jej využitie na spomínané krytie strát, čo spôsobuje prebytok v distribučnej sústave. Tento stav má podľa vyjadrenia Bolibruchovej nežiaduci vplyv na stabilitu siete a spoľahlivú a bezpečnú distribúciu elektriny. Pripomenula, že v zmysle Zákona o energetike má každý prevádzkovateľ distribučnej sústavy povinnosť zabezpečiť spoľahlivú a bezpečnú distribúciu elektrickej energie. SSE-D dala preto vypracovať nezávislú odbornú štúdiu. Preukázala, že SSE-D momentálne nedisponuje voľnou kapacitou. Výsledky štúdie boli dôvodom pozastavenia prijímania žiadostí. SSE-D naďalej robí analýzy možných vplyvov na bezpečnosť siete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.