Gyurcsány upozornil vládu, že je ľudskou povinnosťou prijať utečencov

Ferenc Gyurcsány, archívne foto Foto: TASR/AP

Budapešť 2. júna (TASR) - Prijať 700 utečencov, ako to od Maďarska žiada Európska únia, je ľudskou a kresťanskou povinnosťou, vyhlásil predseda opozičnej Demokratickej koalície (DK) a expremiér Ferenc Gyurcsány. V reakcii na jeho slová hovorca parlamentnej frakcie vládnej strany Fidesz Bence Tuzson povedal, že DK neobhajuje záujmy Maďarov.

"Od únie, v rámci nej aj od Maďarska, sa očakáva, že sa budú správať k utečencom otvorene," povedal podľa agentúry MTI v pondelok Gyurcsány, podľa ktorého prijať utečencov v zmysle kvóty EÚ je povinnosťou Maďarska ako členskej krajiny únie.

Expremiér vyzval Maďarsko k solidarite s Talianskom a Gréckom a podotkol, že pobyt utečencov by financovala EÚ.

"DK nestojí na strane Maďarov, nezaoberá sa tým, čo si myslia Maďari a čo je ich záujmom," reagoval Tuzson, ktorý pripomenul, že Fidesz inicioval národnú konzultáciu, aby zistil názor ľudí. "Na základe tejto konzultácie padne rozhodnutie, akým smerom pôjde Maďarsko," povedal politik vládnej strany.

Podľa Tuzsona počet imigrantov v Maďarsku v tomto roku rapídne stúpol, túto otázku by mali riešiť jednotlivé členské krajiny únie vo vlastnej právomoci. "Systém kvót tento problém nevyrieši," zdôraznil hovorca.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.