Ľ. KANÍK: Sporitelia by mali dobre zvážiť, či vystúpia z 2. piliera

Ľudovít Kaník, archívne foto Foto: TASR/Martin Baumann

Bratislava 4. júna (TASR) - Druhý dôchodkový pilier sa uzatvorí 15. júna tohto roka. Vystúpiť z neho by mali tí sporitelia, ktorí majú len pár rokov do dôchodku. Mladší sporitelia by si totiž mali uvedomiť, že ak z neho vystúpia, hrozí im riziko chudoby. Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave to uviedol opozičný poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Pri tomto svojom tvrdení sa odvoláva na správu Európskej komisie (EK) s názvom Ageing Report 2015.

"Správa hovorí o tom, že ak budú budúci slovenskí dôchodcovia poberať dôchodky len z prvého piliera, tak o 15 rokov sa prepadnú do pásma chudoby," priblížil Kaník.

Podľa jeho slov sa v správe ďalej uvádza, že priemerná miera náhrady, ktorá je dnes 47 %, klesne na úroveň 30 %. "Priemerný dôchodok je na úrovni 47 % priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ale o 15 rokov klesne na úroveň 30 %," vysvetlil Kaník s tým, že ľudia, ktorí sa budú spoliehať len na prvý pilier, sa pravdepodobne dostanú do pásma chudoby. "Druhý pilier vznikol práve na to, aby podoprel celý dôchodkový systém, aby podoprel prvý pilier a aby zabezpečil ľuďom v budúcnosti primerané príjmy," tvrdí Kaník.

Ľudia by mali preto veľmi dobre uvážiť, či z druhého piliera vystúpia. "Občania, ktorí majú menej ako 50 rokov, veľmi ohrozia svoju budúcnosť, pokiaľ vystúpia z druhého piliera. Ak niekto chce vystúpiť, tak by som to odporúčal ľuďom, ktorí majú naozaj len málo rokov do dôchodku, lebo tí ešte môžu čerpať z dotácie, ktorú prvý pilier poberá,“ dodal Kaník.

Zároveň informoval, že na najbližšiu schôdzu parlamentu predkladá novelu zákona o sociálnom poistení, ktorou sa má znížiť odvodové zaťaženie živnostníkov. Podľa Kaníka sú v súčasnosti nastavené dva nelogické spôsoby výpočtu minimálnej výšky povinných odvodov. "Pre zamestnanca je táto minimálna výška minimálna mzda, pre živnostníka je to 50 % priemernej mzdy. Živnostník má vyššiu minimálnu sadzbu. Prečo má živnostník, ktorý je veľakrát v riskantnejšej pozícii ako zamestnanec, platiť viac? Prečo nemôžeme mať jednotnú výšku pre zamestnanca aj pre živnostníka?“ priblížil zámer novely Kaník.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.