Ostreľovanie na východe Ukrajiny: O život prišlo ročné dieťa

Ilustračné foto. Na snímke dieťa jazdí na kolobežke neďaleko proruských separatistov vo výchoukrajinskom meste Doneck v pondelok 23. februára 2015. Foto: TASR/AP/Vadim Ghirda

Kyjev 5. júna (TASR) - Po stredajšom vyostrení ozbrojeného konfliktu na východe Ukrajiny sa aj dnes obe jeho strany navzájom obvinili z porušovania dohody o prímerí uzavretej v polovici februára v bieloruskom Minsku.

Agentúra Ukrinform informovala, že proruskí separatisti za uplynulých 24 hodín ostreľovali pozície vládnych síl najmenej 40-krát. Podľa proseparatistickej agentúry DAN vládne sily za rovnaký čas porušili prímerie 46-krát, pričom terčom ostreľovania bolo 16 obcí. V dedine Teľmanove prišlo o život aj ročné dieťa. Podľa agentúry RIA Novosti obec dnes navštívia predstavitelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE), aby sa oboznámili s okolnosťami tragédie, ktorá si vyžiadala i troch zranených.

RIA Novosti s odvolaním sa na ministerstvo pre mimoriadne situácie samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) uviedla, že v dôsledku ostreľovania Teľmanova, Horlivky a Donecka vypukli požiare. Radnica v Donecku označila situáciu v meste v noci nadnes za mimoriadne napätú, keď "prakticky stále bolo počuť výbuchy". Eduard Basurin, jeden z veliteľov DĽR, podľa DAN informoval, že okrajové časti Donecka boli vo štvrtok terčom intenzívneho ostreľovania z pozícií vládnych jednotiek. Zahynulo pri tom 21 ľudí a ďalších 124 utrpelo zranenia, dodal.

Situácia na východe Ukrajiny

Predseda parlamentu DĽR Andrej Purgin dnes podľa RIA Novosti obvinil ukrajinské vedenie, že cieľom jeho najnovšej ofenzívy v Donbase je smrť civilistov a zhoršenie psychickej pohody obyvateľstva DĽR, ktoré sa "necíti byť v bezpečí".

Purgin pripustil, že urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny môže trvať celé roky. "Je vôľa začať politický proces, sú nejaké vzájomné ústretové kroky, ale bude to dlhý proces. Podľa toho, ako sa situácia vyvíja teraz, je to nadlho," konštatoval na základe výsledkov rokovaní kontaktnej skupiny z 2. júna. Súčasne však zdôraznil, že bez ohľadu na súčasné vyostrenie situácie DĽR neodstúpi od "minského procesu", ktorého cieľom je urovnanie konfliktu na východe Ukrajiny.

Proruskí separatisti pokračujú v útoku na Marjinku

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.