O samozber jahôd je záujem, za mesiac 11.000 ľudí vyzberá 80 ton

Ilustračné foto Foto: TASR

Dvory nad Žitavou 5. júna (TASR) – Na jahodovej plantáži, ktorá patrí Ovocinárskemu družstvu (OVD) v Dvoroch nad Žitavou v okrese Nové Zámky, je v plnom prúde samozber jahôd. Zberová sezóna potrvá približne mesiac, skončiť by sa mala záverom júna.

„Vlani prišlo zhruba 11.000 ľudí, celkovo obrali 80 ton jahôd. Tohtoročná sezóna vyzerá zatiaľ veľmi dobre, aj keď sme mali na jej začiatku problémy s počasím. Desať dní pred začiatkom zberu stále pršalo, mierne sa to prejavilo na kvalite jahôd, no teraz to vyzerá dobre,“ konštatoval manažér OVD Milan Broškovič.

OVD pestuje tri odrody jahôd, ktoré dozrievajú postupne na celkovej ploche zhruba päť hektárov. Najstaršia výsadba má šesť rokov, najmladšia dva roky. „Výsadbu obnovujeme podľa potreby, úrodnosť začína klesať po siedmich rokoch. Máme predpripravenú plochu aj na rozšírenie výmery jahôd, uvidíme podľa situácie,“ povedal Broškovič.

Podľa jeho slov je záujem zo strany ľudí o samozber veľmi vysoký, prichádzajú nielen z okolia, ale aj zo severných oblastí Slovenska. „Cez víkendy prichádzajú zberači zo širšieho okolia. V pondelok po víkende sa nezberá, najsilnejší máme utorok, to prichádzajú najmä miestni obyvatelia,“ konštatoval.

Po ukončení zberovej sezóny sa jahodová plantáž začne pripravovať na zazimovanie. „Keď začiatkom júla skončí rodivosť, pokosíme listy. Dosiahneme tak, že sa energia presunie do koreňov, rastlina sa nevyčerpáva a v novej sezóne zostane silná.“

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.