FIFA priznala päť miliónov Írsku, ale tvrdí, že išlo o pôžičku

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Zürich 5. júna (TASR) - Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) priznala v piatok vyplatenie sumy päť miliónov eur Írom, ale tvrdí, že išlo o pôžičku. Šéf exekutívy Írskej futbalovej asociácie (FAI) John Delaney deň predtým prezradil, že FIFA im zaplatila spomínanú sumu, aby zabránila prípadnému právnemu konaniu v kauze okolo baráže MS 2010. Informovala agentúra Reuters.

Írov vyradili v barážovom dvojzápase v roku 2009 Francúzi po kontroverznom góle, na ktorý si vedome rukou "prihral" Thierry Henry. "Boli to peniaze asociácii, aby sme nepodnikli právne kroky vo veci. Cítili sme, že sme to mali urobiť aj preto, ako sa nám (šéf FIFA) Blatter posmieval. Išiel som teda za ním a povedal mu svoj názor. Padlo pár nepekných slov a napokon sme dospeli k dohode. To sa stalo vo štvrtok a v pondelok bolo všetko pripravené, podpísané. Pre FAI to bola veľmi dobrá a legitímna dohoda," povedal vo štvrtok Delaney.

FIFA vyrukovala s tvrdením, že išlo o pôžičku. Tú Íri vraj mali splatiť v prípade, že by postúpili na MS 2014 do Brazílie, čo sa nestalo. "Peniaze mali poslúžiť na výstavbu nového štadióna v krajine. V rovnakom čase aj UEFA (Európska futbalová únia) poskytla financie Írom na ten istý účel. Keďže ich reprezentácia sa na svetový šampionát do Brazílie neprebojovala, pôžička bola odpísaná k 31. decembru 2014," uvádza sa v oficiálnom stanovisku strešnej organizácie svetového futbalu.

V prvom zápase baráže vtedy Francúzsko vyhralo 1:0, v druhom triumfovali v riadnom hracom čase Íri rovnakým pomerom. O postupujúcom tak rozhodlo až predĺženie a práve v ňom padol neregulárny gól. Krajina "galského kohúta" vďaka tomu postúpila na šampionát do Juhoafrickej republiky. Henryho počínanie sa do histórie zapísalo prívlastkom "Božia ruka" - rovnako ako škandalózny gól Argentínčana Diega Maradonu proti Anglicku na MS 1986 v Mexiku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.