Putin má právo požiadať o súhlas na vyslanie armády do zahraničia

Na archívnej snímke z 12. marca 2015 ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) odpovedá na otázky novinárov, keď sa hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov snaží stopnúť kladenie otázok po skončení mierových rozhovorov v bieloruskom Minsku. Foto: TASR/AP

Moskva 5. júna (TASR) - Hovorca moskovského Kremľa Dmitrij Peskov vyhlásil, že ruský prezident Vladimir Putin môže využiť akékoľvek zo svojich ústavných práv, informovala agentúra RIA Novosti.

"Má na to právo," uviedol Peskov v odpovedi na otázku, či Putin môže využiť svoje právo a požiadať hornú komoru ruského parlamentu - Radu federácie -, aby mu dala súhlas na použitie sily v zahraničí.

Peskov však súčasne uviedol, že "v podmienkach, keď je situácia na juhovýchode Ukrajiny nepokojná, je - samozrejme - veľmi dôležité zabrániť akýmkoľvek krokom vedúcim k nárastu napätia, lebo by boli na jednej úrovni s provokáciami, ktorých pokles zo strany Kyjeva bohužiaľ nezaznamenávame".

V súlade s ruskou ústavou má ruský prezident právo požiadať Radu federácie o súhlas na nasadenie ruských jednotiek v zahraničí.

K takejto situácii došlo aj začiatkom marca 2014, keď Rada federácie dala prezidentovi Vladimirovi Putinovi súhlas s vyslaním jednotiek ruskej armády na Ukrajinu. Koncom júna toho istého roku bolo toto rozhodnutie zrušené.

Predsedníčka Rady federácie Valentina Matvijenková vo štvrtok nevylúčila zvolanie mimoriadneho zasadania hornej komory ruského parlamentu. V tejto súvislosti požiadala ruských senátorov, aby zostali k dispozícii.

Agentúra Interfax naznačila, že Matvijenkovej vyhlásenie by mohlo súvisieť s vyostrením situácie na východe Ukrajiny, kde sa proruskí separatisti v stredu pokúsili prelomiť pozície vládnych síl v úseku frontovej línie v okolí obce Marjinka ležiacej neďaleko Donecka. V dôsledku toho sa rozpútali najkrvavejšie boje od vyhlásenia prímeria vo februári tohto roku.

Proruskí separatisti pokračujú v útoku na Marjinku

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.