Slovenky sú čoraz viac závislé od drog

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 6. júna (TASR) – Slovenky sú čoraz viac závislé od drog. Za posledných desať rokov sa ich od závislosti liečilo vlani najviac. Ich počet je však v porovnaní s mužmi stále omnoho nižší. Ukázali na to štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Vlani sa na závislosť od drog liečilo 448 žien a 2035 mužov. Viac ako polovica (1267) pacientov už bola v minulosti liečená pre drogové problémy. V prípade zvyšných pacientov šlo o liečbu prvýkrát v živote.

Celkovo sa liečilo 1064 užívateľov stimulancií, až 1043 pacientov z tejto skupiny užívalo pervitín. Ich priemerný vek je 28 rokov. Pre opiáty podstúpilo liečbu 543 ľudí s priemerným vekom 33 rokov. "Heroín ako primárnu drogu užívalo 397 osôb a ich počet medziročne klesá o 17 ľudí," povedal hovorca ministerstva zdravotníctva Peter Bubla.

Ostatné druhy opiátových drog užívalo 146 liečených. Z užívania marihuany sa liečilo 509 osôb, z toho 501 s priemerným vekom 25 rokov. "Liečenými užívateľmi drog sú najmä mladí ľudia vo veku 20 až 39 rokov, tvoria takmer 80 percent," podotkol. Táto veková skupina sa najčastejšie liečila zo závislosti od pervitínu, u mladistvých mužov vo veku 15 až 19 rokov prevažovala liečba spojená s užívaním marihuany, ženy v tomto veku boli liečené najmä pre užívanie pervitínu.

"Z drogovej závislosti sa vlani liečilo 25 detí, a to 15 chlapcov a 10 dievčat do 14 rokov, prevažne mali problémy s prchavými látkami a závislosťou od marihuany," uviedol hovorca.

Najvyšší počet liečených je z radov nezamestnaných, a to 1433, čo je takmer 60 percent.

Z hľadiska úrovne ukončeného vzdelania sú na prvom mieste pacienti so základným vzdelaním (33 percent), na druhom mieste so stredným bez maturity (31 percent), nasledujú pacienti so stredným vzdelaním s maturitou (24 percent). S vysokoškolským vzdelaním sa liečili asi tri percentá pacientov.

Najviac liečených pochádzalo z Bratislavského (717) a Trnavského kraja (387). Najmenej ich bolo z Prešovského (89).

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.