Smer-SD ani po roku Etický kódex nemá, audit urobil v 7 okresoch

Slovenský premiér Robert Fico, archívne foto. Foto: TASR/AP

Bratislava 6. júna (TASR) - Ani rok po pracovnom sneme Smeru-SD, na ktorom predseda strany a premiér Robert Fico avizoval vypracovanie Etického kódexu predstaviteľov strany, tento dokument schválený nie je. Sám Fico si dal pred rokom úlohu, že ho vypracuje do 10. júla 2014.

"Diskusia ohľadom Etického kódexu prebieha v širších štruktúrach strany, kde dochádza k rôznym názorovým stretom. Preto vypracovanie finálnej verzie kódexu zaberie viac času, ako sme predpokladali," uviedla pre TASR hovorkyňa Smeru-SD Ľubica Končalová.

Robert Fico spomenul Etický kódex aj preto, lebo bol presvedčený, že ak môže niekto Smer-SD ohroziť, sú to len straníci samotní. "Mrzí ma, že som ako predseda strany konfrontovaný s prejavmi arogancie na okresnej úrovni. Niektorí naši predstavitelia prestali komunikovať so starostami a podceňujú spätnú väzbu. Dôjde preto k zmenám nielen vo vedení strany, ale aj na nižších úrovniach," avizoval v júni 2014. Krajskí predsedovia strany mali preto prísť s návrhmi na výmenu okresných predsedov tam, kde je to nevyhnutné.

Do dnešného dňa vymenil Smer-SD okresných šéfov v siedmich mestách. Podľa Končalovej ide o Žiar nad Hronom, Banskú Bystricu, Dunajskú Stredu, Rimavskú Sobotu, Dolný Kubín, Prievidzu a Šaľu. Zo známejších mien odstúpili napr. Peter Pellegrini v Banskej Bystrici, ktorý sa stal podpredsedom strany, alebo exposlanec Vladimír Jánoš, ktorý sa po zverejnení jeho konfliktov s manželkou vzdal aj postu šéfa Smeru-SD v Prievidzi.

Potrebu zmien na okresných úrovniach vysvetľoval vlani Fico tým, že "stane sa, že nám nominant robí hanbu. Sú len dve kritériá - či zlyháva po morálnej a či po odbornej stránke. Musíme zabrať nielen obsahovo, musíme sa predovšetkým ako sociálni demokrati správať vo všetkých úrovniach. Bohužiaľ, nie je to vždy tak."

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.