Ceny ropy v závere obchodného týždňa nakoniec vzrástli

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

New York 6. júna (TASR) - Ceny ropy v závere tohto obchodného týždňa nakoniec vzrástli, napriek tomu, že zásobovanie svetového trhu komoditou naďalej vysoko prevyšuje dopyt. Ropa ale v posledný deň obchodovania neustále menila smer a jej ceny najprv stúpali, potom sa výrazne znížili, a nakoniec znova zamierili nahor. Informovala o tom agentúra Reuters.

Posilnenie dolára a rozhodnutie Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), že svoje ťažobné kvóty nezmení a bude aj naďalej tolerovať nízke ceny komodity, aby nestratila podiel na svetovom trhu, zrazili v piatok (5.6.) ceny ropy po počiatočnom raste smerom nadol. Ale po zverejnení dobrých správ z amerického trhu práce, o vytvorení až 280.000 nových pracovných miest v máji, ropa zmazala predchádzajúce straty a jej cena nakoniec vzrástla zhruba o 2 %.

Barel (159 litrov) severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v júli uzavrel v piatok obchodovanie pri cene 63,31 USD (56,44 eura), čo je o 1,29 USD alebo 2,1 % viac ako na konci predchádzajúceho dňa. V priebehu piatka sa pritom cena Brentu nakrátko prepadla až na 60,94 USD/barel, na najnižšiu úroveň od 16. apríla. Za celý týždeň však júlový kontrakt Brentu zlacnel o 3,6 %.

Cena americkej ľahkej ropy WTI v piatok vzrástla o 1,13 USD alebo 2 % na 59,13 USD za barel, pričom počas dňa sa znížila až na úroveň 56,83 USD/barel. Za celý týždeň sa cena WTI znížila o 2 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.