V Nepále otvorili pre verejnosť väčšinu poškodených pamiatok UNESCO

Ilustračné foto Foto: TASR

Bhaktapur 15. júna (TASR) - V Nepále dnes opätovne sprístupnili pre verejnosť väčšinu historických pamiatok, ktoré zničili dve silné zemetrasenia v apríli a máji tohto roka. Informovala o tom dnes agentúra AP i spravodajský server BBC.

Nepálske ministerstvo cestovného ruchu potvrdilo, že pre návštevníkov dnes otvorili šesť z celkových siedmich dočasne zatvorených pamiatok UNESCO vrátane historického námestia Darbár, čiže tzv. šľachtických dvorov v Káthmandu. Na tomto námestí zničili otrasy zeme značnú časť chrámov.

Organizácia UNESCO vyjadrila minulý týždeň v súvislosti s otvorením pamiatok obavy o bezpečnosť ľudí. Podľa BBC sa však v miestnych správach objavili vyjadrenia nepálskych činiteľov, ktorí tvrdili, že na mieste boli prijaté potrebné bezpečnostné opatrenia.

Turistom v Káthmandu majú byť k dispozícii sprievodcovia a pri pamiatkach budú hliadkovať strážnici. Minimálne poškodenie tamojších infraštruktúr majú zaručiť informačné tabule so špeciálne označenými trasami.

Státisíce nepálskych rodín prišli o strechu nad hlavou po dvoch silných zemetraseniach, ktoré zasiahli krajinu 25. apríla a následne aj 12. mája tohto roka. Prírodná katastrofa pripravila v Nepále o život najmenej 8700 ľudí.

Nepál navštívi každý rok približne 800.000 zahraničných turistov a tamojšia vláda sa obáva, že nedávna prírodná pohroma odradí cudzincov od cestovania do tejto himalájskej krajiny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.