Pri odstraňovaní následkov záplav v Tbilisi nachádzajú ďalšie telá

Ľudia sa zhromažďujú okolo zničenej cestnej komunikácie neďaleko zaplavenej zoologickej záhrady v gruzínskom Tbilisi 14. júna 2015. Prudký dážď premenil riečku Vere, pretekajúcu cez Tbilisi, na dravú rieku, ktorej prúd strhával domy a autá. Z klietok a výbehov, ktoré v miestnej zoologickej záhrade poškodila voda, utiekli tigre, levy, medvede a vlky. Niektoré zo zvierat sa podarilo odchytiť alebo usmrtiť, po ostatných pátra polícia v spolupráci s pracovníkmi zoo. Foto: TASR/AP

Tbilisi 15. júna (TASR) - Dňom štátneho smútku si dnes v Gruzínsku pripomínajú obete prudkého dažďa a povodne, ktoré v noci na nedeľu postihli gruzínsku metropolu Tbilisi a vyžiadali si najmenej 12 obetí na životoch.

Ako s odvolaním sa na gruzínske médiá informovala agentúra RIA Novosti, v posledných hodinách sa čoraz častejšie objavujú správy, že počas odstraňovania následkov kalamity sa našli telá ďalších obetí. Nezvestných je totiž najmenej 20 obyvateľov mesta.

V dôsledku búrok sprevádzaných silným vetrom sa riečka Vere, pretekajúca cez vyše miliónové mesto Tbilisi, zmenila na dravú rieku, ktorej prúd strhával domy a autá. V meste boli zničené alebo poškodené desiatky domov a úrady vyhlásili stav ohrozenia.

Podľa RIA Novosti sa dnes v celom Tbilisi podarilo obnoviť dodávky elektriny. K likvidácii následkov záplav sa dnes pridala aj Národná garda.

Výška škôd, ktoré búrka a povodeň napáchali, sa odhaduje na viac ako 20 miliónov dolárov. Pomoc pri odstraňovaní škôd ponúkla gruzínskej vláde Európska komisia, Rusko, Ukrajina i Arménsko.

Veľkú medializáciu mali správy o tom, že voda poškodila aj klietky a výbehy v tbiliskej zoologickej záhrade, z ktorej následne utieklo vyše 30 zvierat vrátane šiestich tigrov, šiestich levov, ôsmich medveďov, minimálne šiestich vlkov, dvoch hrochov a jedného krokodíla.

Niektoré zo zvierat, túlajúcich sa po uliciach Tbilisi, sa podarilo odchytiť alebo usmrtiť, po ostatných pátrala polícia v spolupráci s pracovníkmi zoo.

Vedenie zoo doteraz nepozná presný počet zvierat, ktoré ušli z výbehov. Odhaduje však, že zahynulo najmenej 300 z asi 600 zvierat. Moskovská zoo dnes informovala, že môže tbiliskej zoo poskytnúť medveďa, párnokopytníky a vtáky, uviedla dnes RIA Novosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.