Samozber jahôd láka ľudí z celého Banskobystrického kraja

Ilustračné foto Foto: TASR - Henrich Mišovič

Tekovská Breznica 15. júna (TASR) - Samozber jahôd v Tekovskej Breznici, okres Žarnovica, je jediným svojho druhu v regióne, v týchto dňoch sem smerujú autá z celého Banskobystrického kraja.

"O jahody je záujem. Nemáme otvorené každý deň, ale vždy tak, aby sa všetky jahody vyzbierali. Potom ich nechávame deň, dva dozrieť," podotkol Matúš Šály, majiteľ spoločnosti Amazonit, ktorá tu pestuje jablká a jahody. Po víkende, kedy bol najväčší nápor v sobotu, otvoria sad opäť v stredu.

O jahody z Tekovskej Breznice majú podľa jeho slov záujem nielen miestni, ale aj ľudia z celého kraja. Prichádzajú autá od Zvolena, Banskej Bystrice, Detvy, či Levíc, Zlatých Moraviec a Banskej Štiavnice. Väčšinou prídu spolu dve rodiny, domov si odnášajú niekoľko desiatok kilogramov červených plodov.

Šály predpokladá, že samozber potrvá približne do konca júna. "Máme štyri hektáre odrody Elsanta a hektár odrody Clery. Úroda je dobrá," podotkol. Kým prvé dni boli pre daždivé počasie trochu horšie, v súčasnosti zberu nahráva aj pekné slnečné počasie. "Máme kvapkovú závlahu, bez toho to nejde," dodal.

Spoločnosť Amazonit, s r. o. vznikla v roku 2008. Jej hlavnou činnosťou je pestovanie a predaj jabĺk a jahôd. Jabloňový sad sa nachádza na miernom západnom svahu Štiavnických vrchov v obci Tekovská Breznica a jahodová plantáž je pri sade.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.