Košické zastupiteľstvo schválilo program rozvoja mesta do roku 2020

Ustanovujúce rokovanie Mestského zastupiteľstva mesta Košice. Na snímke novozvolený primátor Košíc Richard Raši s insígniami po zložení sľubu. Foto: TASR/František Iván

Košice 22. júna (TASR) - Program rozvoja mesta Košice 2015-2020 s výhľadom do roku 2025 dnes schválili košickí mestskí poslanci. Dokument sa vzťahuje na celé územie mesta, vrátane jeho 22 mestských častí a je usmerňujúcim dokumentom pre všetkých, ktorí na jeho území plánujú rozvojové aktivity. "Ide o základné zámery, kadiaľ sa má rozvoj mesta uberať," uviedol primátor Richard Raši.

Program rozvoja sa vzťahuje na obdobie totožné s novým programovým obdobím pre čerpanie finančných prostriedkov z eurofondov. Je tak podkladom na príležitosť čerpania externých zdrojov v tomto programovom období, je tiež základom pre v súčasnosti vypracovávanú Integrovanú územnú stratégiu udržateľného mestského rozvoja mesta Košice. Podľa primátora je program spracovaný tak, že z neho môžu vychádzať aj mestské časti, ak takýto vlastný program nebudú mať, pričom si k nemu dopracujú akčný plán.

V dokumente je definovaných spolu 17 cieľov rozvoja Košíc na obdobie 2015–2020, výhľadovo do roku 2025. Patrí k nim vytváranie podmienok na ekonomický rast, zvýšenú zamestnanosť či zvýšenú bezpečnosť. Medzi prioritami sú ďalej kvalitná dopravná infraštruktúra, zelená doprava, ako aj zlepšenie leteckej dostupnosti mesta. K cieľom patrí aj podpora mladých rodín, skvalitnenie a rozšírenie sociálnych služieb alebo zlepšenie podmienok na sociálnu inklúziu. Rozšíriť by sa napríklad mala aj kapacita materských škôl, dôraz sa kladie aj na kvalitné životné prostredie alebo lepšie elektronické informačné služby.

Ochranári žiadali medzi ciele zapracovať zákaz ťažby uránu a súvisiacich aktivít. Na návrh vedenia mesta poslanci dnes schválili doplnenie textu dokumentu o opatrenia na zabránenie znehodnotenia kvality životného prostredia rizikovými priemyselnými činnosťami "s dôrazom na zabránenie ťažby uránu v lokalite Jahodná".

Vízia pre Košice v roku 2015 zahŕňa bezpečné, zelené a čisté mesto vytvárajúce pracovné príležitosti pre všetkých, podporujúce kreativitu, pomáhajúce tým, ktorí to najviac potrebujú vrátane seniorov a zdravotne postihnutých či poskytujúce inovatívne vzdelávanie pre deti a mládež. V roku 2025 by mali mať Košice vyriešené parkovanie spôsobom, ktorý umožňuje rezidentom zaparkovať v dostupnej vzdialenosti od svojho bydliska, Košičania by zároveň mali uprednostňovať a využívať alternatívne spôsoby dopravy. Vízia predstavuje Košice aj ako mesto zážitkov, mesto komunikujúce a spolupracujúce či mesto s minimálnymi architektonickými bariérami.

Mestské zastupiteľstvo dnes schválilo aj prvú zmenu programového rozpočtu mesta Košice na tento rok 2015 v celkovej sume 2,46 milióna eur. Podľa vedenia mesta sa aktualizovali najmä prijaté granty a transfery zo štátneho rozpočtu v tomto roku, ako aj zostatky prostriedkov EÚ a štátneho rozpočtu z minulého roka, a to v príjmovej i vo výdavkovej časti. Vo výdavkovej časti predstavuje 500.000 eur doplatok čiastočnej úhrady preukázanej straty v mestskej hromadnej doprave za rok 2013. Celkové príjmy a výdavky programového rozpočtu mesta na rok 2015 sú po úprave vo výške 224,5 milióna eur, rozpočet mesta je po prvej zmene vyrovnaný.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.