DEŇ D: Grécko ponúklo Európskej únii nový návrh,aby sa vyhlo bankrotu

Grécky premiér Alexis Tsipras (vľavo) a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prichádzajú na stretnutie, ktoré sa koná pred začiatkom dnešného mimoriadneho summitu lídrov eurozóny v Bruseli 22. júna 2015. Na summite sa má riešiť otázka zotrvania Grécka v eurozóne. Foto: TASR

Brusel/Atény 22. júna (TASR) - Európska únia (EÚ) privítala nový návrh gréckeho premiéra Alexisa Tsiprasa ako "dobrý základ" pre dosiahnutie pokroku na rokovaniach, ktoré majú zabrániť bankrotu Grécka. Informovala o tom agentúra Reuters.

Martin Selmayr, šéf kancelárie predsedu Európskej komisie (EK) Jeana-Clauda Junckera skonštatoval, že návrh sa "rodil veľmi ťažko", diskusie prebiehali dlho do noci, kým Gréci sformovali ponuku, o ktorej dnes budú rokovať lídri eurozóny a teraz dúfajú, že im pomôže udržať sa v bloku.

Detaily gréckeho návrhu nie sú známe, ale dostali ho aj Európska centrálna banka (ECB) a Medzinárodný menový fond (MMF). Selmayr v súvislosti s návrhom na sociálnej sieti Tweeter skonštatoval, že je dobrým základom pre dosiahnutie pokroku na rokovaniach.

Po piatich mesiacoch dohadovania a pod tlakom masívneho odlevu peňazí z gréckych bánk prejavila Tsiprasova ľavicová vláda cez víkend novú ochotu urobiť ústupky, aby sa dostala k zmrazeným financiám v záchrannom balíku.

Zatiaľ však nie je jasné, kam až je grécky kabinet ochotný zájsť, aby vyhovel požiadavkám veriteľov v otázke ďalších škrtov vo výdavkoch a zvýšenia daní, ktoré prinesú do štátnej pokladnice viac peňazí. V každom prípade je nová ponuka "lúčom nádeje" na dohodu v poslednej minúte pred bankrotom.

Tsipras má za sebou maratón rokovaní, a to nielen s členmi svojho kabinetu, ale aj telefonických rozhovorov s lídrami Nemecka, Francúzska a predstaviteľmi EK. Vo vyhlásení úradu gréckeho premiéra sa uvádza, že im predložil "mnohostranne výhodný návrh dohody, ktorá bude definitívnym riešením a nie odkladom problému".

Ale ministri financií eurozóny upozornili, že konečnú dohodu s Gréckom dnes pravdepodobne neuzavrú. Dúfajú však, že sa s Grékmi dnes dohodnú na definitívnom riešení, aby mohli dohodu spečatiť do konca júna.

Tisprasova ľavicová strana Syriza zvíťazila v predčasných voľbách koncom januára vďaka sľubom, že ukončí úsporné opatrenia a reformy. Grécky premiér pritom až doteraz odmietal znížiť výdavky na dôchodky a požadoval od veriteľov, aby krajine odpustili značnú časť dlhu. Ale Atény musia do konca júna splatiť MMF takmer 1,6 miliardy eur.

Štátny tajomník gréckeho ministerstva práce Dimitris Stratulis dnes vyhlásil, že Atény podpíšu len takú dohodu s veriteľmi, ktorá bude v súlade s predvolebnými sľubmi vládnej strany Syriza. Tvrdí, že Gréci odmietnu znížiť dôchodky. Iní nemenovaní predstavitelia zadlženého štátu zase naznačili, že Atény budú možno ochotné zvážiť zvýšenie dane z pridanej hodnoty a ďalšie dane, aby uchlácholili veriteľov, ktorí požadujú od Grécka zníženie schodku v rozpočte.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.