V Tlmačoch sa po roku primátor rozhodol zrušiť mestskú políciu

Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván

Tlmače 22. júna (TASR) – Mesto Tlmače sa rozhodlo zrušiť mestskú políciu po roku jej fungovania. Dôvodom je jej nefunkčnosť. Po odchode troch policajtov koncom marca tohto roka zostal v mestskej polícii pracovať len jej náčelník. Nezanedbateľným prínosom bude podľa primátora Tlmáč Miroslava Kupčiho aj úspora finančných prostriedkov rozpočtovaných na zabezpečenie chodu mestskej polície. Zrušenie mestskej polície a odvolanie jej náčelníka z funkcie musia potvrdiť poslanci mestského zastupiteľstva.

O zriadení mestskej polície rozhodli v marci minulého roka mestskí poslanci, ktorí zároveň vyčlenili v rozpočte peniaze na jej fungovanie. Mesto s približne 4000 obyvateľmi mestskú políciu dovtedy zriadenú nemalo. Vtedajší primátor Július Bizoň si od zriadenia sľuboval zlepšenie udržiavania verejného poriadku a vyriešenie problému s neprispôsobivými rómskymi občanmi z neďalekých Kozároviec. Polícia so štyrmi zamestnancami vrátane svojho náčelníka začala fungovať od začiatku apríla ako skúšobný projekt pre podporu zabezpečenia verejného poriadku na dobu určitú.

Pracovné zmluvy s troma členmi zboru boli uzavreté do 31. marca tohto roka. Po ich odchode sa primátor rozhodol miesta mestských policajtov neobsadzovať. "K tomu, aby boli vyriešené najčastejšie neduhy, mestská polícia nepostačuje. Súčasný stav monitorujeme a v priebehu obdobia od zníženia počtu príslušníkov mestskej polície doteraz nenastal obrat v zabezpečení a dodržiavaní ochrany a bezpečnosti občanov mesta o to viac, že spolupráca a komunikácia s obvodným oddelením štátnej polície je na prakticky dennej báze," zdôvodnil rozhodnutie primátor.

Mesto Levice vynaložilo zo svojho rozpočtu na ročné fungovanie mestskej polície takmer 57.000 eur. Tieto prostriedky by mali byť využité účelnejšie na vybudovanie uzamykateľných stojísk – kontajnerísk a kamerového systému, ktorého obsluha dá priestor pre zamestnanosť osôb z chránených dielní. Rozpočet na efektívny kamerový systém predstavuje 40.000 eur, pričom mesto sa bude uchádzať aj o získanie dotácie na jeho výstavbu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.