ECB opäť zvýšila strop pre núdzovú likviditu pre grécke banky

Európska centrálna banka Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 22. júna (TASR) - Európska centrálna banka (ECB) dnes opäť zvýšila strop pre núdzovú likviditu, ktorú môže komerčným bankám v Grécku poskytnúť tamojšia centrálna banka. Ide o tretie zvýšenie za šesť dní. Informovala o to agentúra Reuters s odvolaním sa na bankový zdroj, ktorý nechcel byť menovaný.

Rada guvernérov ECB na dnešnej telekonferencii povolila gréckej centrálnej banke zvýšiť sumu, ktorú môžu grécke banky čerpať v rámci programu núdzového financovania známeho ako ELA (Emergency Liquidity Assistance) v dôsledku masívneho odlevu peňazí z komerčných bánk v zadlženej krajine. Gréci si minulý týždeň vytiahli zo svojich účtov 4,2 miliardy eur pre obavy, že vláda v Aténach sa nedohodne s veriteľmi a bude nútená vyhlásiť platobnú neschopnosť.

"Rada guvernérov zvýšila strop pre ELA a ak to bude potrebné, znova zvolá telekonferenciu," dodal zdroj pod podmienkou zachovania anonymity, ktorý však neuviedol, o akú sumu ECB teraz ELA zvýšila.

Európska centrálna banka minulý týždeň najskôr v stredu 17. júna povolila gréckej centrálnej banke zvýšiť strop pre ELA o 1,1 miliardy eur na 84,1 miliardy eur. A druhýkrát jej povolila zvýšiť tento limit v piatok 19. júna, a to o 1,8 miliardy eur.

Podľa zdrojov z Frankfurtu nad Mohanom a Bruselu, Gréci si na dnes už predobjednali výbery z vkladov vo výške 1 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.