NBS o licenciu zatiaľ požiadalo 30 nebankových subjektov

Na snímka budova Národnej banky Slovenska (NBS) v Bratislave, archívne foto Foto: TASR/Tomáš Halász

Bratislava 22. júna (TASR) - Nebankové spoločnosti potrebujú na poskytovanie úverov na Slovensku licencie. Tie im po novom udeľuje Národná banka Slovenska (NBS). Zatiaľ o ňu NBS požiadalo 30 subjektov. Národná banka pritom na trhu eviduje v súčasnosti 256 poskytovateľov spotrebiteľských úverov vrátane 25 bánk a pobočiek zahraničných bánk.

Zmeny týkajúce sa dohľadu nad nebankovými subjektmi priniesla novela zákona o spotrebiteľských úveroch a pôžičkách, ktorá nadobudla účinnosť v apríli tohto roka. Po novom tak nebankovky budú môcť poskytovať pôžičky len vtedy, ak budú mať povolenie, ktoré im udelí NBS. "Na banky sa licencovanie vzťahovať nebude, keďže vykonávajú uvedenú činnosť na základe bankového povolenia. Kontrolu a dohľad nad činnosťou veriteľov poskytujúcich spotrebiteľské úvery preberie v celom rozsahu NBS," vysvetlil rezort financií, ktorý novelu predložil na schválenie do parlamentu.

Povolenie na poskytovanie spotrebiteľských úverov môže byť obmedzené alebo neobmedzené. NBS pri udeľovaní povolenia bude prihliadať na viaceré náležitosti. Napríklad spoločnosti uchádzajúce sa o povolenie musia mať základné imanie najmenej 500.000 eur, musia mať prehľadný a dôveryhodný pôvod, osoby v dozornej rade spoločnosti musia byť odborne spôsobilé a bezúhonné v oblasti finančného trhu. NBS bude pri posudzovaní povolenia prihliadať aj na to, ako spoločnosti podnikali v minulosti.

Nebankové subjekty budú môcť poskytovať úvery od udelenia povolenia. Tie, ktoré doteraz klientom úvery poskytli a nezískajú licenciu, tak zmluvy týchto spoločností budú "dobiehať", ale nové pôžičky nebudú môcť poskytovať. NBS skonštatovala, že počet žiadajúcich subjektov o udelenie povolenia je pomerne nízky. Ich počet sa ale môže ešte dodatočne zvýšiť.

Ďalšou novinkou je, že spoločnosti poskytujúce spotrebiteľské úvery sú povinné nahliadať do registra údajov o spotrebiteľských úveroch. Na základe informácií z tohto registra by mali vedieť lepšie posúdiť, či bude klient schopný pôžičku splácať. "Veriteľ je na základe zákona povinný poskytovať po uzatvorení zmluvy o spotrebiteľskom úvere aspoň do jedného registra zákonom stanovené údaje. Vzhľadom na povinnosť veriteľa nahliadať do registra údajov o spotrebiteľských úveroch sa písomný súhlas so spracovaním osobných údajov nahrádza súhlasom spotrebiteľa na základe zákona," uviedol rezort financií.

Spoločnosti by mali do registra poskytovať údaje napríklad o výške poskytnutého úveru, dátum jeho splatnosti, ale aj omeškanie splátok zo strany spotrebiteľa. Opatrenia obsiahnuté v novele vychádzajú z Koncepcie ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorú vypracovala súčasná vláda.

Ministerstvo financií (MF) SR očakáva, že "licencovanie" nebankoviek prečistí trh. "Vnímame pozitívne, že naše opatrenia na ochranu spotrebiteľov na finančnom trhu prinášajú takéto výsledky. Veríme, že vďaka tomu dôjde k prečisteniu trhu od nepoctivých podnikateľských subjektov," uviedol pre TASR tlačový odbor rezortu financií. MF SR zároveň upozorňuje všetkých ľudí, aby si v prípade, že chcú získať peniaze z nebankoviek, veľmi dôkladne preverili, či má daná inštitúcia licenciu NBS na výkon činnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.