V Japonsku sa konala spomienková slávnosť na bitku pri Okinave

Staršia žena sa modlí pred pamätnou stenou pri príležitosti 70. výročia bitky o ostrov Okinava počas druhej svetovej vojny 23. júna 2015. Foto: TASR/AP

Tokio 23. júna (TASR) - Približne 5000 ľudí vrátane japonského premiéra Šinzóa Abeho a americkej veľvyslankyne v Japonsku Caroline Kennedyovej sa dnes zúčastnilo na spomienkovej ceremónii pri príležitosti 70. výročia bitky o ostrov Okinava počas druhej svetovej vojny. Píše o tom agentúra AP.

Americká armáda sa v marci 1945 vylodila na japonskom ostrove Kerama v blízkosti hlavného ostrova Okinava, čím sa začala krvavá bitka o tento ostrov. Oficiálne sa skončila 23. júna samovraždou japonského veliteľa.

Bitka trvala takmer tri mesiace a bola jednou z najkrutejších v druhej svetovej vojne v Tichom oceáne. O život v nej prišlo viac ako 200.000 ľudí vrátane štvrtiny obyvateľstva ostrova.

Boje boli natoľko intenzívne, že Okinavčania jej začali hovoriť "Tajfún ocele".

Vojaci japonskej cisárskej armády obyvateľom tvrdili, že americkí vojaci sa k zajatým mužom a ženám správajú brutálne. Ostrovanov presviedčali, aby pred zajatím dali prednosť samovražde. Dávali im dva granáty: jeden mali hodiť na Američanov a druhým sa odpáliť.

Odpor japonskej armády sa údajne skončil samovraždou jej veliteľa, ktorým bol generál Micuru Ušidžima.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.