Ministri obrany budú rozhodovať o posilnení síl rýchlej reakcie NATO

Minister obrany Martin Glváč, archívne foto Foto: TASR/Michal Svítok

Bratislava 24. júna (TASR) – Rokovanie o posilnení síl rýchlej reakcie NATO (NRF) či budovaní regionálnych centier velenia a riadenia čaká na ministrov obrany členských krajín NATO, ktorí sa v dňoch 24. až 25. júna stretávajú v Bruseli. Ministri sa dotknú aj témy kolektívnej obrany či zmien v súčasnom bezpečnostnom prostredí. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Balleková.

Za Slovensko sa na zasadnutí zúčastní šéf rezortu obrany Martin Glváč. "Budeme presadzovať všetky kroky, ktoré posilňujú akcieschopnosť a pripravenosť Aliancie rýchlo reagovať na aktuálne bezpečnostné zmeny, ktorým v súčasnosti čelíme," uviedol pred rokovaním Glváč.

Ministri obrany členských krajín NATO by mali prijať rozhodnutie o posilnení síl rýchlej reakcie na 30.000 až 40.000 vojakov, čo je viac ako polovica ich súčasnej kapacity. V súčasnosti má NATO okolo 13.000 vojakov pripravených pre sily rýchlej reakcie.

Na stretnutí ministri prediskutujú aj aktuálnu situáciu na Ukrajine a ďalší postup NATO v Afganistane. Okrem toho zhodnotia implementáciu opatrení prijatých na minuloročnom samite NATO vo Walese a rovnako aj prípravu budúcoročného, ktorý bude vo Varšave.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.