Zomrel ruský exminister zahraničných vecí Jevgenij Primakov

Zosnulý ruský minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov, archívne foto Foto: TASR/AP

Moskva 26. júna (TASR) - Vo veku 85 rokov dnes zomrel bývalý ruský premiér a minister zahraničných vecí Jevgenij Primakov. Sústrasť príbuzným a priateľom vyjadril aj prezident Vladimir Putin, informoval dnes v Moskve jeho hovorca Dmitrij Peskov.

"Bol to štátnik, vedec, politik, ktorý zanechal výrazné dedičstvo," povedal Peskov o Primakovovi.

Primakov bol v rokoch 1991-96 riaditeľom ruskej Služby vonkajšej rozviedky. Funkciu ministra zahraničných vecí zastával od januára 1996 do septembra 1998. V zahraničnej politike bol autorom stratégie mnohopolárnosti sveta. Od septembra 1998 do mája 1999 bol predsedom ruskej vlády.

Jedným z výrazných okamihov jeho pôsobenia v tejto funkcii bola neuskutočnená návšteva USA z 24. marca 1999, ktorú zrušil, keď bolo vládne lietadlo už nad Atlantickým oceánom. Primakov sa totiž vtedy dozvedel, že lietadlá NATO začali s náletmi na Juhosláviu. Jeho pokyn na obrátenie lietadla do Moskvy dostal v diplomatických kruhoch pomenovanie Primakovova slučka.

Primakov bol znalcom Blízkeho východu, ktorému sa do svojho vstupu do politiky venoval aj ako vedec. Svoje znalosti regiónu využil v 90. rokoch, keď bol počas vojny v Perzskom zálive osobitným emisárom vtedajšieho sovietskeho vodcu Michaila Gorbačova.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.