V hlavnom meste Mexika zatkli bossa drogového kartelu

Hector Beltran Leyva Foto: TASR/AP

Mexiko 4. júla (TASR) - Jedného z vodcov kedysi mocného drogového kartelu Beltrán Leyva zatkli v piatok v modernej, vychytenej štvrti v mexickom hlavnom meste. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na dnešné oznámenie mexickej federálnej polície, zverejnené na jej oficiálnej stránke na Twitteri.

Martína Villegasa Navarreteho (38) chytili bez jediného výstrelu, keď oslavoval svoje narodeniny vo štvrti Roma Norte v Mexiku. Údajne využíval svoje veľkosklady na trhovisku v metropole za zakrytie nelegálneho obchodovania s drogami.

Villegas je obvinený z pašovania kokaínu do amerických štátov Georgia, Severná Karolína, Južná Karolína a Texas. V roku 2011 vydal americký federálny súd žiadosť o Villegasovo vydanie za plánovanie trestných činov, spolčovanie sa so zločineckou organizáciou, pranie špinavých peňazí a za prechovávanie a distribúciu kokaínu.

Kartel Beltrán Leyva riadený rodinou s rovnakým menom, konkrétne piatimi bratmi, bol v minulosti hlavným hráčom v mexickom obchodovaní s drogami. Lenže v roku 2008 úrady zatkli Alfreda Beltrána Leyvu a neskôr ho vydali do USA. Kartel sa začal koncom roka 2009 rozpadať, keď brata Artura, ktorý prevzal riadenie po Alfredovi, zastrelili príslušníci mexickej námornej pechoty a keď o dva týždne neskôr ďalšieho brata Carlosa zadržali. Ich brata Héctora zatkli vlani v októbri v mexickom meste San Miguel de Allende.

Rozbitie riadenia kartelu Beltrán Leyva vyústilo do toho, že zločinecká organizácia sa rozštiepila na menšie gangy. Tie operovali v strednom a južnom Mexiku, vrátane štátov Morelos a Guerrero južne od metropoly Mexiko.

Úrady v Mexiku uviedli, že Villegas ovládal koridor Guerrero-Morelos-metropola Mexiko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.