Na víkendovej púti na Mariánsku horu očakávajú státisíce pútnikov

Mariánska púť v Levoči, archívne foto Foto: TASR/František Iván

Levoča 4. júla (TASR) - Levočská púť na Mariánsku horu počas tohto víkendu (4.-5.7.) podľa očakávaní priláka státisíce pútnikov. Jej vyvrcholením bude v nedeľu o 10.00 h slávnostná odpustová svätá omša, ktorú bude celebrovať kardinál Stanislaw Dziwisz, arcibiskup krakovský.

Dnes sa o 17.00 h začína otváracia odpustová svätá omša. Program zahrňujúci ďalšie sväté omše, ako aj liturgie východného obradu bude pokračovať až do nedeľného poludnia.

Levočská púť sa tento rok nesie v znamení Roku zasväteného života a 20. výročia návštevy svätého Jána Pavla II. Už vo štvrtok (2.7.) sa na Mariánskej hore konala odpustová slávnosť navštívenia preblahoslavenej Panny Márie za účasti desaťtisícov veriacich. 

Počas víkendu sa očakávajú vysoké teploty. Zdravotníci pripomínajú účastníkom púte, aby v žiadnom prípade nepodcenili pitný režim a vyhli sa tak vážnym zdravotným ťažkostiam.

Púť si vyžiadala uzavretie cesty I/18 pre tranzitnú nákladnú a autobusovú dopravu. Uzávera platí od dnes 6.00 h do nedele 16.00 h, a to od križovatky s cestou II/536 v obci Spišský Štvrtok po križovatku s cestou III/3208 v obci Klčov. Obchádzková trasa je v dĺžke 27 kilometrov. V meste Levoča dochádza k zmene v organizácii dopravy, uzavretých bude viacero miestnych komunikácií. Vodiči sa budú riadiť pokynmi príslušníkov Policajného zboru.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska, a korene mariánskeho kultu tu siahajú až do 13. storočia. Dosiaľ najväčšia púť z pohľadu návštevnosti sa konala za prítomnosti pápeža Jána Pavla II. v roku 1995, keď Mariánsku horu navštívilo asi 650.000 pútnikov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.