Podľa Moscoviciho je dohoda s Gréckom stále možná

Pierre Moscovici Foto: TASR/AP

Londýn 8. júla (TASR) - Dohoda medzi Gréckom a jeho partnermi v eurozóne je stále možná. Uviedol dnes eurokomisár pre menové a hospodárske záležitosti Pierre Moscovici pre rozhlasovú stanicu BBC a dodal, že pri rokovaniach s Gréckom je v stávke budúcnosť celej menovej únie. Informovala o tom agentúra Reuters.

"V súčasnej dobe, hoci je to ťažké, veľmi ťažké, je dohoda stále možná a oveľa nevyhnutnejšia ako doteraz," povedal. "Grexit (odchod Grécka z eurozóny) by bol hrozným neúspechom, kolektívnou chybou a my sa snažíme tomu vyhnúť," dodal.

Členovia eurozóny dali Grécku ultimátum do konca tohto týždňa, keď im musí predložiť detailný návrh reforiem, ktoré udržia zadlženú krajinu v eurozóne.

Grécko sa potáca na pokraji bankrotu. Štátna pokladnica je prázdna. Bankám v krajine dochádzajú peniaze a sú už druhý týždeň zatvorené. Vláda musela zaviesť kapitálové kontroly a obmedziť výbery z bankomatov. V gréckych médiách sa objavili špekulácie, že kabinet chystá zavedenie paralelnej meny, aby mohol na konci júla vyplatiť dôchodky a mzdy štátnym zamestnancom. Grécke ministerstvo financií to však poprelo.

Denník Kathimerini s odvolaním sa na nemenované zdroje dnes informoval, že grécke úrady pripravujú vydanie neformálnych dlžobných úpisov, tzv. IOU, ktorými na konci mesiaca vyplatia dôchodky a mzdy vo verejnom sektore, ak dovtedy vláda nedosiahne dohodu s veriteľmi.

"Táto správa je totálne nepodložená. Podobné správy sú namierené proti krajine a považované za nebezpečné v čase, keď sú rokovania s veriteľmi v rozhodujúcom bode," uviedlo ministerstvo vo svojom vyhlásení.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.