Slovenské firmy by mali realizovať dodávky do Grécka len po uhradení

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bratislava 8. júla (TASR) – Vývoz do Grécka sa stal vysoko rizikovým a môže viesť k neuhradeniu faktúr a k nedobytným pohľadávkam aj v prípade, že za platby ručia grécke banky. Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) preto odporúča firmám dodávať do Grécka, prípadne do inej krajiny cez grécke firmy len v prípade platby vopred v plnom rozsahu.

"V prípade exportov zo Slovenska do Grécka je ohrozená úhrada za tovary. Je to najmä kvôli zastaveniu platieb z gréckych bánk do zahraničia. V prípade dovozu z Grécka nie je problém s úhradou na grécke účty. Nedostatok hotovosti a zlyhávanie medzibankových platieb však vedie k oneskorovaniu dodávok, prípadne úplnému zastaveniu výroby," povedal TASR manažér PAS Peter Kremský. Neodporúča preto slovenským firmám ani zálohové platby vopred. "Dodávky tovaru by sa nemuseli zrealizovať a pohľadávky by sa ľahko mohli stať nedobytnými," varuje Kremský.

Ekonomická situácia Grécka podľa PAS aj naďalej povedie k útlmu vzájomného zahraničného obchodu. "V posledných rokoch sa obmedzil a predstavuje iba malú časť slovenského exportu. Zo Slovenska sa do Grécka vyvezie ročne tovar za zhruba 150 miliónov eur, čo je 0,3 % slovenského exportu. Opačným smerom približne za polovicu. Polovicu vývozu do Grécka tvoria televízory a osobné autá, ďalej oceľ, pneumatiky, stroje, počítače a telefóny. Z Grécka zasa dovážame spotrebný tovar, kovy, ovocie, zeleninu a lieky," poukázal Kremský na údaje, ktoré zverejnilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.