Jadrové rokovania sa dostali do najťažšej fázy, tvrdí Riabkov

Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov, archívne foto Foto: TASR/AP

Moskva 9. júla (TASR) - Jadrové rokovania Iránu a šestice svetových mocností vstúpili do najťažšej fázy, ale všetky zúčastnené strany pracujú na nových návrhoch predložených Teheránom, povedal dnes námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov.

"Tieto rozhovory pripomínajú horolezcov snažiacich sa dosiahnuť vrchol štítu: 95 percent cesty majú už za sebou, ale musia ešte urobiť niekoľko krokov, posledné metre, ktoré sú najťažšie," citovala Riabkova agentúra Reuters.

Hovoril k novinárom na okraji summitu BRICS - hospodárskeho spoločenstva piatich veľkých rozvíjajúcich sa ekonomík: Brazílie, Ruska, Indie, Číny a Juhoafrickej republiky - v ruskom meste Ufa.

Irán v stredu ponúkol niekoľko nových riešení sporných vecí v rokovaniach o svojom jadrovom programe, ale západní predstavitelia naznačili, že od Teheránu nepočuli nič nového, konštatuje Reuters.

Lavrov: Dohoda o iránskom jadrovom programe je na dosah

Konečná dohoda o iránskom jadrovom programe je na dosah, uviedol dnes ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Podľa jeho slov neexistujú v snahe dosiahnuť ju neprekonateľné prekážky - ústrednou otázkou je však kvalita dohody, nie to, kedy bude uzavretá.

"Sme blízko k úplnej dohode. Je na dosah," povedal Lavrov novinárom popri summite zoskupenia BRICS v ruskom meste Ufa. Dodal, že je pripravený vrátiť sa do Viedne na pokračujúce rozhovory medzi zástupcami Teheránu a šiestich svetových veľmocí, informuje agentúra Reuters.

Plánovaná dohoda by obmedzila citlivé časti nukleárneho programu Teheránu na desať alebo viac rokov s cieľom zabrániť možnému vývoju jadrových zbraní. Výmenou by Irán získal zrušenie sankcií, ktoré ochromujú jeho ekonomiku.

Lavrov dnes zdôraznil, že po dosiahnutí takejto dohody by malo byť prioritou čo najskoršie zrušenie zbrojného embarga voči Iránu. To podľa diplomatov patrí k hlavným zostávajúcim problematickým bodom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.