Do zahraničia by išlo pracovať 63% maďarských študentov

Ilustračné foto Foto: TASR/Pavol Ďurčo

Budapešť 9. júla (TASR) - Pracovať do zahraničia po ukončení vysokoškolského štúdia by išlo 63 percent maďarských študentov a 37 percent si vie predstaviť aj definitívny odchod. Vyplýva to z prieskumu Výskumnej skupiny aktívnych mladých, ktorého výsledky dnes zverejnilo internetové vydanie denníka Magyar Nemzet.

Dlhodobejšiu prácu v zahraničí by volilo až 52 percent opýtaných študentov. Dôvodom možnej migrácie sú podľa prieskumu v prvom rade lepšie príjmy a vyššia životná úroveň v cudzine. Túžba po dobrodružstve a odbornom raste je v rebríčku dôvodov k odchodu študentov z Maďarska až na druhom mieste.

Dlhodobý odchod plánujú najmä poslucháči budapeštianskych univerzít a vysokých škôl, medzi nimi najviac medici.

Časť štúdií absolvovalo v zahraničí 11 percent respondentov a 18 percent uviedlo, že v dohľadnom čase plánuje vycestovať študovať do zahraničia.

Optimisticky sa na svoju budúcnosť z pohľadu uplatnenia na pracovnom trhu pozerá 40 percent študentov. Štvrtina opýtaných sa domnieva, že po ukončení štúdia bude mať problémy nájsť si prácu. Pozitívnejší pohľad na budúcnosť majú spomedzi študentov muži, Budapešťania, deti vysokoškolsky vzdelaných rodičov a voliči vládneho bloku Fidesz-KDNP.

Prieskum sa venoval aj otázke postoja študentov k veciam verejným. Z odpovedí vyplýva, že maďarskí študenti sú čoraz viac znechutení politikou, nezaujímajú sa o ňu a stotožňujú ju s korupciou.

Najpopulárnejšou stranou poslucháčov vysokých škôl a univerzít je ultrapravicová opozičná strana Jobbik, ktorú by volilo 35 percent; 25 percent preferuje ochranársku stranu LMP a 21 percent vládnu stranu Fidesz. Ľavicové strany MSZP, DK, Együtt a PM by dohromady volilo iba 14 percent opýtaných. K urnám by teraz pristúpila iba necelá polovica študentov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.